Lengyelország bért kér az ukrán menekültektől a lakhatásért
Lengyelország azt tervezi, hogy az ukrán menekülteknek 4 hónapos állami szálláson való tartózkodás után díjat számít fel az élelemért és a lakhatásért – közölte a kormány.
Több mint egymillió ukrán menekült talált ideiglenes otthont Ukrajna nyugati szomszédjában, Lengyelországban, miután Oroszország február 24-én megszállta Ukrajnát, az otthonaikat megnyitó idegenek kedvességére és az állami támogatásra támaszkodva.
A menekülteknek nyújtott kezdeti nagyfokú állami támogatás után azonban a források elapadtak, és a menekülteknek egyre nehezebb lakást találniuk és támogatást kapniuk, mivel Lengyelországban megélhetési válság és költségvetési feszültségek vannak.
“Azok az ukrán állampolgárok, akik Lengyelországban a gyűjtőszállásokon tartózkodnak, részt vesznek a lakhatás és az étkezés költségeiben” – áll a kormány közleményében.
Azoknak, akik 120 napnál hosszabb ideig tartózkodnak ilyen szálláshelyeken, például államilag finanszírozott szállodai szobákban vagy iskolai kollégiumokban, a költségek 50%-át kell majd fedezniük, legfeljebb napi 40 zloty (8,87 dollár) összegig, személyenként. 180 nap után a költségek 75%-a 60 zlotyig. A terv szerint a koruk vagy fogyatékosságuk miatt munkaképtelenek, valamint a terhes nők kizárásra kerülnének.
A kormány az új szabályokat 2023. március 1-jétől szeretné alkalmazni. A törvényjavaslat a parlament elé kerül, ahol várhatóan kényelmesen átmegy.
A kelet-európai országok felkészülnek a befogadóközpontok újranyitására és feltöltik az élelmiszer-készleteket az ukrajnai menekültek esetleges újabb hulláma miatt, mivel közeleg a tél, és Oroszország célba veszi Ukrajna elektromos hálózatát és fűtőműveit.
A feltételezések szerint mintegy 6,9 millió ember kényszerül Ukrajnán belül lakóhelyét elhagyni, gyakran igen nehéz körülmények között, és a szlovák kormány vészhelyzeti terve szerint az elkövetkező hónapokban több százezer ember érkezhet.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai szerint jelenleg mintegy 4,5 millió ukrán menekültet tartanak nyilván különböző védelmi rendszerek keretében Európa-szerte, sokan közülük az Ukrajnával határos uniós országokban – Szlovákiában, Lengyelországban, Magyarországon és Romániában.
Forràs: Euractiv