Orbán után most az EU is hirtelen szemet vetett a kipcsakokra
Az EU jelenleg Szamarkandban tárgyal, igyekszik befolyását kiterjeszteni Közép-Ázsiára, miközben a régió kötéltáncot jár Oroszország és Kína között.
Az Oroszország befolyási övezetének részeként számon tartott közép-ázsiai kormányok körében nőnek a fenntartások azc oroszvezetéssel szemben, ami arra készteti őket, hogy máshol keressék az együttműködés lehetőségét.
Az EU mézesmadzagot huzogat a régió kormányainak orra előtt!
“Az EU sokat tud nyújtani, hogy segítsen önöknek diverzifikálni külpolitikai lehetőségeiket és támogassa saját regionális integrációs erőfeszítéseiket” – mondta Josep Borrell, az EU vezető diplomatája csütörtökön (november 17-én) közép-ázsiai kollégáinak Üzbegisztán délkeleti városában, Szamarkandban folytatott megbeszélései során.
A megbeszélések, amelyek célja az is volt, hogy “a kölcsönös érdekek jelét küldjék a függőségek megszüntetésére”, a térségben tett magas szintű uniós látogatások sorát követik.
A legutóbbi, októberi látogatás során az EU és öt közép-ázsiai vezető megismételte az általános együttműködés megerősítésére irányuló szándékát, jelezve ezzel, hogy Oroszország ukrajnai háborújának a térségre gyakorolt visszahatásai miatt kellemetlen érzéseket tapasztalnak. Az ukrajnai háború kitörése óta Közép-Ázsia öt volt szovjet köztársasága nehéz helyzetben van, és megpróbál egyensúlyt teremteni az Oroszországtól való gazdasági függőségük és a területi integritásuk erős támogatása között.
Az európaiak tudomásul vették, hogy a közép-ázsiai államok nem szavazták meg az Ukrajna elleni orosz katonai agresszióval kapcsolatos ENSZ-határozatokat, inkább tartózkodtak, vagy egyáltalán nem szavaztak, ami újabb jele annak, hogy megpróbálnak eltávolodni Moszkva befolyásától.
Forràs: Euractiv/NapiEU