Az FTX kripto-univerzum összeomlása
Az elmúlt héten komor érdeklődéssel figyelte a pénzvilág a kripto-univerzum összeomlását. Nemrég még Sam Bankman-Fried fent volt a sztratoszférában. Az FTX kriptopénz tőzsde értéke a harmadik legnagyobb volt a világon , 32 milliárd dollárra volt értékelve; saját vagyonát 16 milliárd dollárra becsülték. A Szilícium-völgy lelkes kockázati tőkebefektetői számára e cég volt a mintakép, az a pénzügyi zseni, amely a videojátékok trükjeivel képes volt lenyűgözni a befektetőket.
Mára nem maradt más, mint 1 millió dühös hitelező, több tucatnyi ingatag kripto cég, valamint a szabályozási és büntetőjogi vizsgálatok sokasága. Minél több minden derül ki az FTX bukásáról, annál megdöbbentőbb a történet.
A tőzsde saját szolgáltatási feltételei szerint nem adta kölcsön az ügyfelek vagyonát a kereskedési ágának. Mégis, a 14 milliárd dollárnyi ilyen eszközből állítólag 8 milliárd dollárt kölcsönzött az Alameda Researchnek, a szintén Bankman-Fried úr tulajdonában lévő kereskedőcégnek. Cserébe biztosítékként elfogadta saját digitális tokenjeit, amelyeket a semmiből varázsolt elő.
A tőzsde végzetes rohamai felfedték a mérlegében tátongó lyukat. Mindennek tetejébe, miután az FTX csődöt jelentett Amerikában, több százmillió dollár rejtélyes módon kiáramlott a számláiról.
Az FTX nagy sebességű összeomlása katasztrofális csapást mért egy olyan iparágra, amelynek történelmében sok kudarc és botrány van. A kripto még soha nem tűnt ennyire bűnösnek, pazarlónak és haszontalannak.
Forràs: The Economist