Cop27: visszalépés a glasgow-i ígéretekhez képest
Ugyan készülnek előzetes tervezetek , de úgy tűnik, hogy egyes országok a tavaly elfogadott kötelezettségvállalások felhígítására törekszenek.
A kedden Egyiptomban tartott Cop27 ENSZ éghajlat-változási tárgyalásokon az országoknak az éghajlati válság kezelésére tett vállalásaiktól való félelme dominált, mivel a kulcsfontosságú lehetséges döntések első előzetes tervezetei kezdtek napvilágot látni.
A kormányoknak a tavalyi, Glasgowban tartott Cop26 konferencián tett vállalásaikra kellene építeniük. Ezek között szerepel a globális felmelegedésnek az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 Celsius-fokra való korlátozása, a szegény országoknak a szélsőséges időjárás hatásaihoz való alkalmazkodáshoz nyújtott pénzügyi támogatás megduplázása, valamint a veszteségek és károk kérdésének kezelése, ami az éghajlati katasztrófa sújtotta országoknak nyújtott pénzügyi támogatást jelenti.
A Guardian által kedden megismert dokumentumok és javaslatok, valamint a tárgyalócsoportok beszámolói azonban azt mutatják, hogy egyes országok megpróbálják felbontani a megállapodásokat és csökkenteni a kötelezettségvállalásokat.
A tárgyalófelek figyelmeztettek, hogy a helyzet még mindig nagyon képlékeny, és a korábbi ígéretek feladásával kapcsolatos fenyegetések ebben a korai fázisban csupán egyfajta trükknek tekinthetők. Sok ország egyes kérdésekben szélsőséges tárgyalási álláspontot képviselhet, hogy más kérdésekben engedményeket érjen el.
A globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra való korlátozására vonatkozó központi ígéretet Kína és India célba vette, és ehelyett a Párizsi Megállapodás 2 Celsius-fokos felső határra vonatkozó célját akarja hangsúlyozni. Az Egyesült Királyság, amely a Cop26 házigazdája volt, határozottan visszavágott. Alok Sharma, a Cop26 elnöke a konferencián elmondta: “A Cop26-on közösen elhatároztuk, hogy erőfeszítéseket teszünk a hőmérséklet-emelkedés 1,5 Celsius-fokra történő korlátozására. Mindig is azt mondtam, hogy a Glasgow-ban és Párizsban elfogadott megállapodásunknak kell képeznie a törekvéseink alapját. Tartanunk kell magunkat ehhez a kötelezettségvállaláshoz. Nem engedhetünk meg semmiféle visszalépést.”
Figyelmeztetett: “Vagy úgy hagyjuk el Egyiptomot, hogy életben tartottuk az 1,5 Celsius-fokot, vagy ez lesz az a pont, ahol elveszítjük.”
Forràs: The Guardian