Mondj akkorát, amekkorát nem széngyellsz, úgysem hisz neked senki!
Frans Timmermans, az Európai Unió éghajlat-változási főnöke jó hírekkel érkezik a COP27 csúcstalálkozóra Sarm El-Sejkbe: Az EU 2030-ra kitűzött éghajlat-változási célját a korábbi 55%-ról 57%-ra emeli. Ezt mondja, bele az arcunkba!
Az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezménye (UNFCCC) részes feleinek idei éves konferenciája elsősorban a globális felmelegedés elkerülhetetlen hatásaihoz való alkalmazkodásra – mint például a tengerszint emelkedése, a viharok vagy az áradások, amelyek júniusban Pakisztánban pusztítottak, és több mint 1700 ember halálát okozták – összpontosít.
Timmermans pénteken (november 11-én) újságíróknak nyilatkozva, mielőtt Egyiptomba utazott volna, elmondta, hogy teljes mértékben tisztában van ezzel, és hogy a globális felmelegedéshez való alkalmazkodás és a kártérítés – vagy veszteség és kár – kérdése “elsősorban és elsősorban az alapvetően afrikai COP napirendjén szerepel”.
Az EU éghajlat-politikai vezetője ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy az éghajlatváltozás mérséklése – az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése – továbbra is létfontosságú ahhoz, hogy megmaradjon az esély arra, hogy a globális felmelegedést 2,0 Celsius-fok alatt, és ha lehetséges, 1,5 Celsius-fok alatt tartsuk, ami a párizsi megállapodás egyik célja.
“Ha nem csökkentjük drasztikusan a kibocsátásunkat, akkor nincs az a pénzösszeg vagy erőfeszítés, amelyet az alkalmazkodásra vagy a veszteségek és károk kezelésére fordítunk, amely lehetővé tenné az emberiség számára, hogy szembenézzen a bekövetkező katasztrófákkal” – érvelt.
“Az 1,5 életben tartása továbbra is nagyon is napirenden van, különösen a G20-országok tekintetében, amelyek együttesen a globális kibocsátás 80%-áért felelősek” – mondta pénteken újságíróknak.
És e tekintetben Európa szerinte teljesíti a kitűzött célokat.
A múlt héten az EU lezárta a tárgyalásokat két olyan jogszabályról, amelyek egy szélesebb körű jogszabálycsomag részét képezik, amelynek célja, hogy 2030-ig 55%-kal csökkentse a blokk kibocsátását. Ezekre azt követően került sor, hogy a blokk két héttel ezelőtt mérföldkőnek számító megállapodást kötött, amely előírja, hogy 2035-től minden új személygépkocsinak és kisteherautónak nulla károsanyag-kibocsátásúnak kell lennie, ami gyakorlatilag a benzin- és dízelmotorok végét jelenti.
A holland számára az uniós jogalkotók által tanúsított nagyobb ambíció azt jelenti, hogy Európa most már képes növelni az ENSZ-hez benyújtott kibocsátáscsökkentési célját, a nemzeti szinten meghatározott hozzájárulást.
“Ezt már teljesítettük, ami azt jelenti, hogy most, hogy a COP-ra megyek, a 2030-ig legalább 55%-os kibocsátáscsökkentésre vonatkozó ígéretünket 57%-ra növelhetjük” – mondta.
Forràs: Euractiv