Németország kilép az Energia Charta Szerződésből
Németország döntése súlyos csapást mér a vitatott megállapodásra. A német kormányt alkotó három koalíciós párt pénteken megállapodott abban, hogy az országnak ki kell lépnie az Energia Charta Egyezményből, és ezzel az EU legnagyobb gazdaságként bejelentette, hogy kilép a vitatott megállapodásból.
“Következetesen összehangoljuk kereskedelempolitikánkat az éghajlatvédelemmel, és ennek megfelelően kilépünk az Energia Charta Egyezményből” – mondta Franziska Brantner, a gazdasági és éghajlatvédelmi minisztérium parlamenti államtitkára sajtóközleményben.
Az 1990-es években kidolgozott paktum lehetővé teszi az energiaprojektek nemzetközi befektetői számára, hogy bepereljék a kormányokat a szakpolitikai változások miatt elmaradt nyereségért. Mostanában úgy tekintenek rá, mint a szénerőművek leállítására vagy az olaj- és gázkitermelés korlátozására irányuló nemzeti éghajlatvédelmi tervek komoly fenyegetésére.
A döntés Franciaország, Spanyolország, Hollandia, Szlovénia és Lengyelország bejelentését követi, miszerint kilépnek a paktumból.
Ez súlyos csapás a megállapodásra és az Európai Bizottságra nézve is, amely sürgette az országokat, hogy támogassák a szerződés reformjait. A Bizottság idén nyáron fejezte be a tárgyalásokat a szerződés többi tagjával, amelyek értelmében az EU az elkövetkező 10 évben mentességet kapna a fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatos uniós projektek védelmének fokozatos megszüntetésére.
“Az Energia Charta Szerződés egy mérgező szerződés, amely lelassítja az energetikai átmenetet. Ezért rendkívül fontos, hogy Németország végre bejelentette kilépését” – mondta Anna Cavazzini, az Európai Parlament illetékes képviselője, a német Zöldek képviselője.
Az európai nagykövetek szerdán szavaznak a szerződés korszerűsítéséről. Egyelőre nem világos, hogy az uniós országok között lesz-e minősített többség ahhoz, hogy Brüsszel támogassa a szerződés korszerűsítését egy mongóliai ülésen.
Forràs: Politico