Szlovákia aláírta, de megszegi az uniós szankciókat, támogatja az orosz hadsereget
A szlovák vámosok az ukrajnai háború februári kezdete óta több ezer olyan termék kivitelét engedélyezték, amelyeket az orosz hadsereg számára történő ellátmány előállításához használtak – írja a Denník N.
Az exportált tételek között csapágyak, motorok, elektronikai cikkek és gumiabroncs-alkatrészek gyártásához használt gépek is szerepelnek, és felhasználhatók harckocsik, páncélozott járművek, rakétarendszerek vagy akár interkontinentális ballisztikus rakétahordozók gyártásához.
Az ukrán hadsereg például az egyik lelőtt iráni drónban egy osztrák gyártmányú Rotax 912-es motort talált, amelyet jellemzően könnyű polgári repülőgépekben használnak. A motor gyártója, az osztrák Rotax cég tagadta, hogy motorjait Iránba szállítaná, ahol a drónokba kerül beépítésre, bár a szlovák vámhivatal áprilisban engedélyezte egy kis szlovák cégnek a motor kivitelét.
Sok szállítmány egyenesen orosz cégekhez ment, amelyek az orosz hadsereg leányvállalatai. Márciusban a szlovák vámhatóság engedélyezte a túlméretes gumiabroncsok teljes gyártósorának kivitelét egy oroszországi Tatárföldön működő cégnek.
A Denník N szerint a legtöbb esetben nem tudni, hogy az exportőrök szlovák cégek voltak-e, vagy más tagállamokból érkeztek.
“Nem mi döntjük el, hogy az Oroszországba exportált árukat az orosz hadsereg használja-e fel vagy sem” – áll a vámhivatalokért felelős Pénzügyi Igazgatóság közleményében. Azt is tagadta, hogy az exportált áruk közül bármelyik kettős felhasználású lenne.
Jaroslav Naď védelmi miniszter problémásnak tartja a kérdést, és átfogó felülvizsgálatot ígért.
A cseh vámhivatal egyik forrása szerint az a probléma, hogy a szlovák hatóságok nem vizsgálják az exportált árukat. “Évente több száz engedélyt adunk ki, és minden egyes kettős felhasználású áru kivitelét felülvizsgáljuk. Szlovákiában a felülvizsgált esetek egységekben vannak” – mondta a forrás.
“Ez egy biztonsági rés, és Szlovákia a gyenge láncszem ebben” – tette hozzá.
Forrás: Euractiv