Az EU magasról tesz az amerikai félidős választásokra
A republikánusok sikere az Ukrajnának nyújtott amerikai segélyek további korlátozását, további kereskedelmi feszültségeket és a globális éghajlati törekvések hátráltatását jelentheti. Az amerikaiak ezen a héten járulnak az urnákhoz egy olyan választáson, amely megterhelheti az ország gondosan helyreállított kapcsolatát Európával – nem mintha ezt Brüsszelben észrevennék.
A belga fővárosban található uniós negyedben a tisztviselők inkább megvonják a vállukat, mintsem idegeskednek amiatt, hogy a republikánusok ismét átvehetik a hatalmat a Kongresszusban.
Ez a flegma, nemtörődöm hozzáállás veszélyesnek bizonyulhat, ha a történelem alapján ítéljük meg. Az európaiak – nem washingtoni nagyköveti hálózatuknak köszönhetően- 2016-ban nem készültek fel Donald Trump győzelmére, és a következő négy évet hullámvölgyben töltötték. A nemzeti fővárosok később figyelmen kívül hagyták az ismételt amerikai figyelmeztetéseket, hogy Oroszország hamarosan lerohanja Ukrajnát, és sokakat alaposan meglepett, amikor a rakéták elkezdtek repülni.
Egyelőre a legtöbb tisztviselő a keddi amerikai választások után is hasonlót jósol. A demokrata Joe Biden ugyanis még legalább 2025 elejéig elnök marad. A legsürgetőbb kérdésben, Ukrajna támogatásában pedig az európai tisztviselők hangsúlyozzák, hogy a republikánusok és a demokraták nagyjából egyetértenek.
Az Egyesült Államok – és a Zelenszkij-kormány – máris csalódottságát fejezte ki Brüsszel miatt, amiért az lassan folyósítja az Ukrajnának ígért 9 milliárd eurót (3 milliárd eurót még nem fizettek ki).
Az pedig, hogy Európa hogyan töltené ki az Ukrajna finanszírozási igényeiben az Egyesült Államok által kialakított lyukat – az ország újjáépítési szükségleteit 350 milliárd dollárra becsülik -, nagy ismeretlen.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, hogy az EU 2023-ban 18 milliárd eurót ad Ukrajnának a várható költségvetési hiányok fedezésére. A finanszírozás módjáról szóló kényes viták azonban még csak most kezdődnek. És mivel az uniós országok energiakompenzációs intézkedésekre, magasabb védelmi kiadásokra és inflációcsökkentő programokra fordítják a pénzt, nehéz lehet havi 1,5 milliárd eurót találni.
Forrás: Politico