A jövő héten Egyiptomban kezdődő COP27 klímacsúcs eleve kudarcra van ítélve
A jövő héten Egyiptomban kezdődő COP27 klímacsúcs kellemetlen lesz az európai vezetők számára. Kevesen számítanak nagyszabású új bejelentésekre a kibocsátással vagy a hőmérséklettel kapcsolatban.
Ehelyett a múlt héten az EU környezetvédelmi miniszterei elismerték, hogy hét évvel az első ígéret után ismét elmarad a fejlődő országoknak nyújtandó 100 milliárd dolláros klímasegélyre vonatkozó célkitűzés.
Az elmúlt egy év egy örökkévalóság volt az éghajlat-politikában. A glasgow-i COP26-on kitűzött nagyra törő célokat – ahol az Európai Beruházási Bank és több mint egy tucat európai állam ígéretet tett arra, hogy leállítja a fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatos külföldi projektek finanszírozását – gyorsan kudarcba fulladt.
Oroszország ukrajnai inváziója arra késztette az uniós országokat, hogy alternatív gázellátásért küzdjenek olyan országoktól, mint Algéria, Tunézia és Mozambik, új gázkészletek után kutatva a világot, és a szegényebb nemzeteket kizárva, miközben továbbra is ellenzik a hazai felhasználásra szánt készletek fejlesztését.
Sharm el-Sheikh üdülővárosában várhatóan csak mintegy 90 nemzetközi vezető vesz részt, Kína és Ausztrália vezetői kimaradnak, míg az EU részéről Olaf Scholz, Emmanuel Macron, Giorgia Meloni és Pedro Sanchez csatlakozik Ursula von der Leyen bizottsági vezetőhöz.
Az elmúlt egy év sokat ártott Európa éghajlati hitelességének, és a COP-csúcstalálkozót arra kell felhasználnia, hogy az új gázimportforrások beszerzésére irányuló rövid távú erőfeszítéseit összeegyeztetje a hosszú távú éghajlati törekvésekkel.
Az ujjal mutogatni a fejlődő országok felé, amelyek kihasználják a lehetőséget, hogy saját fosszilis tüzelőanyag-kitermelésüket bővítsék, nem fog működni. Az afrikai kontinens a globális kibocsátások kevesebb mint 4%-áért felelős.
Uganda és Tanzánia dühös reakciója az Európai Parlament nemrégiben benyújtott indítványára, amelyben bírálták az olaj- és gázkitermelés előmozdítására irányuló terveiket, rámutatnak arra, hogy Európa sebezhető az éghajlati képmutatás vádjával szemben, különösen mivel több uniós állam is részesülne az afrikai fosszilis tüzelőanyag-projektekből.
Ehelyett az EU-nak vezető szerepet kellene játszania az éghajlatváltozás finanszírozása terén.
Forràs: Euractiv