Meloni nekiment Németországnak, bátran kiàllt Orbán mellett
Az olasz törvényhozás üléstermében Meloni megvédte szövetségesét, Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, és ujjal mutogatott Németországra, amely szerinte Hollandiával együtt nem működik együtt annak érdekében, hogy minden uniós tagállam számára kedvezőbb legyen a gáz ára.
“Önök mindig Orbánra mutogatnak, de Németország hozzáállását nevezhetjük-e európaiságnak?” – tette fel a kérdést Meloni az olasz ellenzéknek. “Nekem úgy tűnik, hogy az EU lekésett néhány vonatot, és nem a “szuverenisták” miatt, akik nem uralkodnak az EU-ban ” – tette hozzá Meloni.
Meloni kedden megkapta a képviselői többség “bizalmát”, szerdán pedig ugyanez várható a szenátusban tartott szavazáson.
Ugyanezen a napon Luxemburgban egy másik kulcsfontosságú találkozóra is sor került, amelyen az uniós energiaügyi miniszterek ismét nem tudtak kompromisszumot kötni az energiaválságról, mivel Németország és néhány más északi állam nem értett egyet a gázárplafonokkal kapcsolatban.
Budapest is ellenzi az árplafont, Szijjártó Péter külügyminiszter szerint az még a hosszú távú gázszállítási szerződésekre sem vonatkozhatna, amelyeket országa Oroszországgal kötött – írta a Népszava című ellenzéki napilap.
Az uniós színtéren álláspontját tisztázva Meloni azt mondta, soha nem csatlakozik “senkinek a szurkolótáborához”, és az EU-ra utalva a szubszidiaritás elvét hangsúlyozta: “Kevesebbet kellene tennie az EU-nak és nem kellene mindenbe beleszólnia”.
EU-s retorikája egybecseng Orbánéval, aki az elsők között gratulált neki az új szerephez.
A maga részéről Orbán Viktor nemrég elismerte, hogy a német-magyar kapcsolatok nem a legjobbak, és megjegyezte, hogy “a politikai vezetőknek sokat kell tenniük azért, hogy a hagyományosan jó német-magyar együttműködés folytatódjon”.
“Magyarország társadalma sokkal pluralistább, szabadabb és békésebb, mint a német társadalom […] A következő tíz-húsz évben egyre több nyugat-európai fog Magyarországra költözni, mert Magyarország egy biztonságos, keresztény, hagyományaira büszke ország” – tette hozzá.
A magyar kormányfő a hétfőn megjelent interjúban arról beszélt, hogy az uniós parlamentben a német kormánypártok különösen keményen fognak fellépni Magyarországgal szemben. Különösen az SPD-t nevezte “Európa legmagyarellenesebb pártjának”.
Forràs: Euractiv