Az Európai Parlament haragszik, hogy a Frontex nem pátyolgatja a migrànsokat
Az Európai Parlamentnek nagyon beakadtak az emberi jogok. Munka helyett, csak az emberi jogokkal és a jogállamisággal törődik, pedig lenne mivel foglalkoznia. Az EP felbőszült képviselői a héten ismét éles figyelmeztetést intéztek az EU határőrizeti ügynökségéhez, a Frontexhez a migránsok uniós határokon való kezelésével kapcsolatos “helytelen magatartása” miatt.
A parlamenti törvényhozók kedden elutasították a Frontex 2020-as elszámolásainak érvényesítését, bírálva, hogy a Frontex nem képes megvédeni a migránsok és menedékkérők alapvető jogait.
A tiltakozás elsősorban a Frontex korábbi, Fabrice Leggeri vezetése miatt történt, aki áprilisban az EU csalás elleni hivatalának, az OLAF-nak a vizsgálatát követően lemondott.
Az OLAF állítólag megállapította, hogy a Frontex bűnrészes volt abban, hogy a görög parti őrség 2020-ban illegálisan “tolta vissza” a migránsokat. A vizsgálat más országokban, köztük Máltán is dokumentált incidenseket, ahol 12 migráns meghalt, és az esetet eltussolták.
A képviselők azt is követelték, hogy azonnal függesszék fel a Frontex működését Magyarországon, ahol az ország sivár jogállamisági helyzete miatt a visszaküldés gyakorlata van érvényben.
Görögországgal kapcsolatban aggodalmuknak adtak hangot a közelmúltban kiderült információk miatt, miszerint a Frontex korábbi vezetése tudott az illegálisan visszatoloncolt emberekről, sőt támogatta ezt, és részt vett annak finanszírozásában.
Az uniós törvényhozók szavazata – 345 igen, 284 nem szavazat – nem lesz hatással a Frontex tevékenységére, jelentése csupán szimbolikus. A Frontex a legnagyobb költségvetéssel rendelkező uniós ügynökség, amely idén több mint 750 millió eurót tesz ki.
Az ügynökség, amelynek jelenleg ideiglenes igazgatója van, azt állítja, hogy “ezek a gyakorlatok a múltból valók”, és hogy korrigálja eljárásait.
Forràs: EU Parlament/NapiEU