Németország: “elég volt az EU eladósításával”
A COVID-19 világjárvány után megmaradt NextGenerationEU alapból származó pénzt az energiaválságra kellene fordítani az új közös uniós adósság növelése helyett – jelentették ki magas rangú német kormánytisztviselők a brüsszeli vezetői csúcstalálkozó előtt.
Ma az uniós vezetők a folyamatban lévő energiaválságról tárgyalnak. Németország hírhedt, 200 milliárd eurós “kettős csapás” háztartási és ipari támogatási rendszere az elmúlt hetekben nyugtalanságot és közös hitelfelvételre irányuló felhívásokat váltott ki.
Németország nem foglalkozna egy újabb közös hitelfelvétel gondolatával, mivel a COVID-19 válság hatásainak ellensúlyozására létrehozott 750 milliárd eurós alapból még sok maradt – közölték szerdán magas rangú tisztviselők.
“Ha még mindig ennyi milliárd van, akkor a kérdés vitatható” – mondta egy tisztviselő újságíróknak. Hozzátették, hogy a COVID-19 helyreállításának oroszlánrészét még el kell költeni.
Német tisztviselők régóta visszautasítják azokat a vádakat, például Mario Draghi távozó olasz miniszterelnök vádjait, amelyek szerint a 200 milliárd eurós német támogatási program torzítja az EU belső piacát.
A milliárdokat “három év alatt” osztanák szét, amivel Németország “a felső harmadba” kerülne az országok állami támogatásai között, ha a bruttó hazai termékükkel összefüggésben vizsgáljuk.
Ehelyett Németország a NextGenerationEU-alapok felhasználását szorgalmazza. “A NextGenerationEU-val olyan eszközt hoztunk létre, amely nagy rugalmassággal rendelkezik” – mondta egy tisztviselő.
Mivel a finanszírozás a “Green Deal finanszírozásához” kötődött, a jelenlegi energiaválságra “szabták”.
Ráadásul egy másik eszköz létrehozása túl sok időt venne igénybe, tekintettel a válság sürgősségére.
“A tárgyalások hónapokig tartanának” – magyarázta a magas rangú tisztviselő, a ratifikáció pedig még tovább tartana mind a 27 uniós országban. Legrosszabb esetben az új közös adósságalap 2024-ben lenne elérhető.