Az EU katonai megfigyelő missziót küld az örmény-azerbajdzsáni határra
Az EU külügyminiszterei megállapodtak abban, hogy rövid távú katonai megfigyelő missziót küldenek az örmény-azerbajdzsáni határra, de a misszió végső céljaival és hosszú távú tervezésével kapcsolatban továbbra is kérdések merülnek fel.
A döntés azután született, hogy szeptemberben halálos összecsapások miatt újabb konfliktus kirobbanásától tartanak a térségben, ami miatt e hónap elején Prágában magas szintű négyoldalú közvetítői tárgyalásokra került sor.
A csoport “legfeljebb 40 uniós megfigyelő szakértőből áll majd az Azerbajdzsánnal közös nemzetközi határ örmény oldalán” – áll az Európai Tanács közleményében.
A csoport célja “a térségben kialakult helyzet figyelemmel kísérése, elemzése és a helyzetről való jelentéstétel” lesz, és “elvileg” legfeljebb két hónapig tart majd – áll a közleményben.
A megfigyelőket az EU grúziai megfigyelő missziójából (EUMM Georgia) fogják kirendelni, ami az uniós tisztviselők szerint tudatos választás, mivel már rendelkeznek tapasztalattal a kaukázusi régióról, a határőrizeti feladatokról és megfelelnek a nyelvi követelményeknek.
A konfliktusban álló két fél közötti, a határok kijelöléséről szóló közvetítői tárgyalások újabb fordulójára valószínűleg hamarosan Brüsszelben kerül sor, ami május óta a harmadik kísérlet lenne.
“A helyzet továbbra is nagyon veszélyes, az instabilitás nagy, és a 30 éves konfliktus után nagy a neheztelés” – mondta Toivo Klaar, az EU dél-kaukázusi és grúziai válságért felelős különleges képviselője (EUKK) az Európai Parlament egyik bizottságának múlt héten.
Forràs::Euractiv