Bővítés: Az EU se lenyelni se kiköpni nem tudja Nyugat-Balkánt
Az Európai Bizottság elfogadta 2022. évi bővítési csomagját, amelyben részletesen értékeli az aktuális helyzetet, valamint a Nyugat-Balkán és Törökország által az európai uniós tagság felé vezető úton elért eredményeket – különös tekintettel az alapvető reformok végrehajtására –, továbbá egyértelmű iránymutatást nyújt az előttük álló reformprioritásokról.
A Bizottság azt ajánlja, hogy a Tanács adjon tagjelölti státuszt Bosznia-Hercegovinának azzal a feltétellel, hogy az lépéseket tesz annak érdekében, hogy az országban erősödjön a demokrácia, javuljon a demokratikus intézmények működőképessége, a jogállamiság, a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem, a tömegtájékoztatás szabadsága, valamint a migrációkezelés. A Bizottság továbbra is támogatja a reformtörekvéseket és felgyorsítja a Nyugat-Balkán egészének integrációját.
Montenegró esetében a tárgyalások továbbhaladása szempontjából változatlanul a jogállamisági kritériumok teljesítése a prioritás. E mérföldkő elérése érdekében Montenegrónak fokoznia kell a lezáratlan kérdések megoldására irányuló erőfeszítéseit olyan kritikus területeken, mint például a véleménynyilvánítás szabadsága és a tömegtájékoztatás szabadsága, valamint a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem és az igazságszolgáltatás hitelessége.
Szerbiának mindenekelőtt egy olyan kormányt kell létrehoznia, amely szilárdan elkötelezett a Unió stratégiai irányvonala és a reformfolyamat iránt. Szerbiának prioritásként kell foglalkoznia az uniós kül- és biztonságpolitikához való közeledésével is, mivel e téren jelentős visszaesés következett be. Emellett határozottan kezelnie kell a dezinformáció valamennyi formáját.
Albánia és Észak-Macedónia. Albániának és Észak-Macedóniának tovább kell fokoznia erőfeszítéseit a jogállamiság, a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem kulcsfontosságú területein. Albániának foglalkoznia kell a tulajdonjogokkal, a kisebbségi kérdésekkel és a véleménynyilvánítás szabadságával is.
Forràs: European Commission