A francia szakszervezetek általános sztrájkot hirdettek, bírálják az “ultraliberális” kormányt
A szakszervezetek a jövő hétre ágazati sztrájkot hirdettek, miután a finomítókban napok óta tartó zavargások miatt Elisabeth Borne francia miniszterelnök kijelentette, hogy a sztrájkoló dolgozóknak vissza kell térniük a munkába.
A szakszervezetek legalább 10%-os “reálbéremelést” követelnek, és bírálták a kormányt “ultraliberális stratégiája” miatt. Elutasítják a parlament által jelenleg vizsgált reformokat is, beleértve a munkanélküli-biztosítást, a nyugdíjakat és a költségvetést.
Az általános sztrájk október 18-án minden ágazatra kiterjedne – jelentette be csütörtökön (október 13-án) a radikális baloldali CGT szakszervezet több más szakszervezettel együtt.
A döntés hátterében Borne e hét eleji bejelentése áll, miszerint az Esso-Exxon-Mobil üzemanyag feltöltő állomások, benzinkutak működéséhez nélkülözhetetlen alkalmazottaknak vissza kell térniük a munkába, mivel az egyhetes sztrájk az ország üzemanyagellátását feszíti.
A TotalEnergies, a sztrájkok által leginkább érintett vállalatok egyike csütörtök este közölte, hogy hajlandó tárgyalásokat folytatni.
Korábban a nap folyamán bejelentette, hogy minden alkalmazottja, beleértve a Franciaországon kívül dolgozókat is, egyhavi bérnek megfelelő bónuszt kap, és 6%-os béremelésről is szó van.
Franciaország legnagyobb munkáltatói szakszervezete, a MEDEF reméli, hogy a tárgyalások “jó hangulatban” zajlanak – mondta az EURACTIV-nak egy szóvivője.
Forràs: Euractiv