Az Uniót szétziláló Európai Bizottság most a bővítéssel kapcsolatos anomáliák miatt támadják
Az Európai Bizottság cserbenhagyja a bővítésre várakozó országok és más államok civil társadalmát – állítják az európai parlamenti képviselők és az agytrösztök képviselői egy szerdán (október 12.) tartott konferencián, amelyet a “rendkívül irreleváns” éves bővítési jelentések bemutatásával egy időben tartottak.
“A demokratikus ellenálló-képesség erősítése az EU szomszédságában” című konferenciát Brüsszelben tartották, amelyet a Center for the Study of Democracy, egy bolgár think-thank és a SELDI.net, egy észak-macedóniai think-thank közösen szervezett.
Viola von Cramon-Taubadel (Zöldek, Németország) szerint az EU és a bővítési folyamatban részt vevő országok és a szomszédos országok közötti kapcsolatok legnagyobb problémája az, hogy nem sikerült elérni a helyi szintet és a civil társadalmat, mivel az uniós intézmények alapesetben a kormányokkal foglalkoznak.
Úgy vélte, hogy ez még fontosabb egy olyan időszakban, amikor a háború befejezése után “óriási” befektetésekre kerül sor Ukrajna újjáépítésére, és a civil társadalmat fel kell hatalmazni arra, hogy megvizsgálja a pénzt és “a nagyon valószínű csalást”.
von Cramon, utalva azokra az időkre, a Nyugat-Balkánnal kapcsolatban elmondta, hogy a 2003-as thesszaloniki csúcstalálkozó nagy ígéreteket tett, de nem teljesítette azokat, ami “hatalmas csalódást” okozott. Ez szerinte EU-ellenes hozzáálláshoz vezet, ami szerinte “rendkívül veszélyes”.
Albániát és Koszovót leszámítva, ahol az EU-párti érzelmek továbbra is magasak, Szerbiában először fordult elő, hogy többen voltak az EU-kritikusok és az Oroszországot támogatók, és az EU nem sokat tesz az oroszbarát narratívák leleplezése érdekében.
Gwendoline Delbos-Corfield (Zöldek, Franciaország) szerint a civil társadalom számára, amellyel együtt dolgozik, egyértelmű, hogy a Bizottság nem lép fel kellőképpen az uniós értékek érvényesítése érdekében. Egyetértett von Cramonnal abban, hogy az EU megközelítése “magas szintről magas szintre” irányul, elhanyagolva a helyi hatóságokat és a civil társadalmat.
Hozzátette, hogy ugyanez a hiba ismétlődött meg, amikor az EU az Egyesült Királysággal kötött kereskedelmi megállapodáson dolgozott, amelyben nem volt párbeszéd a civil társadalommal.
Magyarországra utalva nem segít az sem, hogy az EU “nem foglalkozik a saját problémáival” a jogállamisággal kapcsolatban.
“Most legalizáljuk az uniós pénzekkel való 10 éves visszaélést” – mondta arról, hogy az EU arra készül, hogy megadja a Magyarországnak szánt uniós támogatásokat.
Forràs: Euractiv