Az EU kudarca: Lukasenko szerbiai társai kijátsszák a szankciókat
A nyugati szankciókkal sújtott szerb oligarcha és Alekszandr Lukasenko fehérorosz államfő közötti testvéri kapcsolatokat, valamint a szankcióknak az EU-tag Cipruson keresztül történő kijátszására irányuló terveket tárja fel egy külföldön élő fehérorosz újságírók által most közzétett nyomozás.
A díjnyertes Belarusz Oknyomozó Központ, amely a 2021 júliusában végrehajtott rajtaütés után az országon kívülre települt, a Szervezett Bűnözés és Korrupció Jelentési Projekt (OCCRP) partnerségével kedden (október 11-én) tett közzé átfogó részleteket és dokumentumokat, amelyek a szerb Karić család tulajdonában lévő ingatlanokról, valamint a Lukasenkóval való kapcsolatokról tanúskodnak.
A Karić testvérek – Bogoljub és Dragomir – kezdetben Slobodan Milosević rezsimjének támogatóiként váltak ismertté. A Lukasenkóval való barátságuk rendkívül jövedelmező hasznot hozott a fehéroroszországi tevékenységüknek, ahol a Dana Astra nevű cégükön keresztül több jelentős ingatlanfejlesztést szállítottak, városrendezési pusztítást végezve Minszkben.
Bogoljub Karić üzletembert és politikust, aki még a szerb elnökválasztáson is indult, Szerbiában adócsalással és pénzmosással vádolták meg, és 2010-ben fehérorosz útlevéllel Fehéroroszországba menekült. Miután a szerb hatóságok ejtették az ügyet, hazatérhetett. Időközben azonban fehéroroszországi üzletei virágoztak.
Bogoljub testvére, Dragomir régóta Fehéroroszország tiszteletbeli konzulja Belgrádban, és a fehérorosz baráti parlamenti csoport elnöke.
2009-ben ő látta vendégül Lukasenkót egy népszerű szerbiai úti célon, Kopaonikban. Dragomir gyakrabban tartott hivatalos találkozókat Lukasenkóval, mint a Karić család többi tagja.
Legutóbb 2021 decemberében jelent meg, amikor Dragomir Lukasenkót dicsérte, “elnökének” nevezve őt, azt mondta: “Sok nyugati vállalat még mindig közvetve, harmadik országokon keresztül dolgozik együtt Fehéroroszországgal. Mert az üzlet olyan, mint a víz: nem lehet megállítani, megtalálja az útját”.
Forràs: Euractiv