Zárt üvegablakos ajtók mögött tárgyaltak az örmény-azerbajdzsáni helyeztről
A Jereván és Baku közötti patthelyzet megoldására irányuló újabb négyoldalú közvetítői erőfeszítés keretében az érdekelt felek csütörtökön (október 6-án) bejelentették, hogy az EU “polgári missziót” küld Örményországba, hogy segítsen az Azerbajdzsánnal közös határok kijelölésében.
Nikol Pashinyan örmény miniszterelnök, Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnök, Emmanuel Macron francia elnök és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke csütörtökön késő este kétszer is több órán át tárgyalt az Európai Politikai Közösség első prágai találkozójának margóján.
“Megállapodás született Örményország részéről egy polgári uniós misszió elősegítéséről az azerbajdzsáni határ mentén. Azerbajdzsán beleegyezett, hogy amennyiben ez a missziót érinti, együttműködik vele” – olvasható a megbeszélések után kiadott közös nyilatkozatban.
A misszió októberben indul, legfeljebb két hónapra, azzal a céllal, hogy “bizalmat építsen, és hozzájáruljon a határmegbízottak munkájához” – tették hozzá.
A közös nyilatkozat szerint Örményország és Azerbajdzsán megerősítette elkötelezettségét az ENSZ alapokmánya és “az 1991-es alma-tai nyilatkozat mellett, amellyel mindketten elismerik egymás területi integritását és szuverenitását”.
A bejelentés napokkal azután történt, hogy az örmény és az azerbajdzsáni külügyminiszterek Genfben tárgyalásokat folytattak, hogy megkezdjék egy jövőbeli békeszerződés szövegének kidolgozását.
Alma Ata vagy Almaty akkoriban Kazahsztán fővárosa volt. Az 1991-es Alma-Atai Szerződés rögzítette a Független Államok Közössége (FÁK) alapelveit, többek között egymás területi integritásának és a meglévő határok sérthetetlenségének elismerését és tiszteletben tartását. Az Alma-Atai Szerződés azonban nem akadályozta meg, hogy 1992 telén teljes körű harcok törjenek ki Örményország és Azerbajdzsán között Hegyi-Karakah miatt. A konfliktus azóta sem oldódott meg.
A múlt hónapban Jereván és Baku egymást vádolta a háborúban álló nemzetek közötti tűzszünet megszegésével, mivel mindkét oldalon legalább 286 ember vesztette életét, mielőtt az Egyesült Államok által közvetített tűzszünet véget vetett a 2020 óta legsúlyosabb összecsapásoknak, amikor a lappangó feszültségek totális háborúvá fajultak.
Forràs: Euractiv