Bajban vannak a hollandok, nem használhatják tovább a groningeni gázmezőt
Hollandia nem fogja folytatni a groningeni gázmező kiaknázását, mert az ebből eredő földrengések hatással vannak a környéken élőkre – jelentette ki Mark Rutte miniszterelnök csütörtökön Prágában újságíróknak.
Groningen a világ egyik legnagyobb gázmezője, és az oroszországi gázellátás egyre inkább megszakadó folyamatainak kiváltására az “egyetlen potenciális európai játékváltó”.
Az óriási holland gázmező egykor több mint 40 milliárd köbméter (bcm) gázt termelt évente – ami az EU fogyasztásának 10%-ának felel meg -, de a földrengések miatt mostanra a termelését leállították.
Ez egy időben történik azzal, hogy az orosz gázszállítások az európai fogyasztás 41%-áról 7,5%-ra csökkentek, ami arra késztette az uniós országokat, hogy alternatív források, gyakran drága cseppfolyósított földgáz (LNG) után nézzenek.
Szeptemberben a holland kormány bejelentette, hogy tervet dolgoz ki azoknak az embereknek a megsegítésére, akik már nem tudják fizetni az energiaszámláikat, és azt kockáztatják, hogy kikapcsolják az energiát. “Sok más országnak is lesz saját rendszere” – tette hozzá Rutte.
“Azt hiszem, a gázpiacok, az energiapiacok számára az az egyértelmű üzenet, hogy ezek a fontos külföldi vezetők teljesen összehangoltak, és közös ambíciójuk, hogy olyan intézkedésekkel álljanak elő, amelyekkel az árak ellen fel lehet lépni” – mondta.
Forràs: Euractiv