Az EU szenved az energiaárak letörésével
Több uniós ország javasolta, hogy a gázpiac ingadozását egy “dinamikus árfolyosó” bevezetésével korlátozzák, amely megakadályozná, hogy az árak túl magasra vagy túl alacsonyra emelkedjenek, ugyanakkor biztosítaná, hogy Európa a világpiacokon megvásárolhassa a szükséges gázmennyiséget.
Az olasz, lengyel, görög és belga dokumentumot a pénteki (október 7.) informális csúcstalálkozó előtt terjesztették elő, amelyen az uniós vezetők az energiaárakkal fognak foglalkozni, és megvitatják Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének a válság kezelésére irányuló további intézkedésekről szóló levelét.
Közös dokumentumukban a négy ország egy olyan árfolyosót javasol, amely minden nagykereskedelmi gázügyletre vonatkozna, és amelynek célja az inflációs nyomás és a gázpiaci spekuláció csökkentése lenne.
Az árfolyosónak korlátoznia kellene az energiaválságból származó többletnyereséget is, és az esetleges ellátási zavarok esetére keretrendszerrel kellene támogatnia – teszi hozzá a dokumentum.
A gond az, hogy bár a gázárak korlátozása azt eredményezi, hogy azonnal csökken a fogyasztók számlája, ugyanakkor aggodalomra ad okot, hogy ezek az intézkedések csökkenthetik Európa vásárlóerejét a szűkös nemzetközi piacokon, és ezáltal súlyosbíthatják az energiaválságot, ugyanakkor visszatartják a kereslet csökkentését.
A négy uniós ország javaslata ezeket az aggályokat igyekszik kezelni, mondván, hogy a folyosónak “elég magasnak” kell lennie ahhoz, hogy megmaradjon az energiatakarékosságra és a gázfelhasználásról való átállásra való ösztönzés. Ezt ki kell egészíteni a gázfogyasztás 15%-os csökkentésére vonatkozó uniós célkitűzés megerősítésével is – teszik hozzá.
Eközben az árkorlátnak “elég magasnak kell lennie ahhoz, hogy a piac működni tudjon”, és “megszakítóként és a spekulációtól való visszatartó erőként” működjön.
“Nem az a célja, hogy mesterségesen alacsony szinten tartsa az árakat” – állítja a négy ország.
Az aláírók fenntartják, hogy a folyosónak elég magasnak kell lennie ahhoz, hogy az EU vonzani tudja a gázt, és szükség esetén elég rugalmasnak kell lennie ahhoz, hogy a plafon feletti tranzakciókat is lehetővé tegye.
A részleteket azonban még ki kell dolgozni, többek között azt, hogy mi lenne a mesterségesen alacsony ár, és hogy az intézkedés hogyan akadályozná meg, hogy az EU a gyakorlatban túllicitálja magát.
Forràs: Euractiv