40 milliárd dolláros energetikai megállapodást kötött Oroszország és Irán
Az orosz és az iráni állami energiaipari óriáscégek közötti 40 milliárd dolláros egyetértési megállapodás lehet a kulcsa Irán energiapotenciál-felszabadításának.
Miközben Európa az orosz gáz nélküli télre készül, a Kreml arra törekszik, hogy a földgázeladásokat keletebbre helyezze át. Bár Kína és India továbbra is Moszkva legfontosabb ázsiai exportcélpontjai, úgy tűnik, Oroszország új vevőre talált – az Iráni Iszlám Köztársaságra.
Miért vásárolna energiát az Orosz Föderációtól egy olyan ország, amely a világ legnagyobb bizonyított kőolaj- és földgázkészleteivel rendelkezik?
Iránnak új gázvezetékekre van szüksége ahhoz, hogy saját energiatermékeit külföldre küldhesse, mivel a Törökországba és Irakba vezető meglévő útvonalak csak kis mennyiséget tudnak szállítani. Irán teljes gázexportja 2021-ben 17 milliárd köbméter volt. Összehasonlításképpen: Oroszország tavaly 241 milliárd köbmétert exportált.
Irán másik problémája az LNG (cseppfolyósított földgáz) termelésének hiánya. Az iszlám köztársaságnak szüksége van Oroszország segítségére az ország energetikai infrastruktúrájának fejlesztésében.
Az orosz energiaipari óriás Gazprom és a Nemzeti Iráni Olajtársaság között aláírt 40 milliárd dolláros egyetértési megállapodás ezt a hiányt pótolhatja. Az Egyesült Államok által 2018-ban bevezetett szankciókat követően a nyugati LNG-technológiához való hozzáféréstől elzárt Iránnak nincs hozzáférése az energiaiparának fejlesztéséhez szükséges szakértelemhez – és a Gazprom ezt biztosíthatja.
Az egyetértési megállapodás részeként Moszkva segítséget nyújt Irán Kish és North Pars gázmezőinek, valamint hat olajmezőnek a fejlesztésében.
Forràs: Asia Times