1957. október 4-én Oroszország a világon elsőként lő fel mesterséges földi műholdat
1957. október 4-én Oroszország átvette a vezetést az űrversenyben, amikor a Szputnyik-1 az első ember alkotta objektum lett, amely Föld körüli pályára állt.
Másnap a TASZSZ orosz hírügynökség közli, hogy “Oroszországban sikeresen felbocsátották az első mesterséges Föld-műholdat, amely 95 percenként egyszer kerüli meg a Földet 565 mérföld magasan, és az ügynökség szerint a felkelő és lenyugvó Nap sugaraiban közönséges távcsővel vagy kémszemüveggel is megfigyelhető. A műhold most ellipszis alakú pályán kering a Föld körül, a becslések szerint akár 900 km-es magasságban. Gömb alakú, 58 cm (23 hüvelyk) átmérőjű, 83,6 kg súlyú, és egy rádióadót hordoz”.
Egy hordozórakétáról indították, amely az ügynökség szerint a szükséges, másodpercenként mintegy 8000 méteres keringési sebességet kölcsönözte neki. Pályája 65 fokos szöget zár be az egyenlítői síkkal.
Rádióadói folyamatosan 15 és 7,5 méteres hullámhosszon adnak jeleket, amelyeket “az amatőrök széles köre” tud fogadni. A jelek a távírójelek jellegét hordozzák, kb. 0,3 másodperces időtartamúak, ugyanilyen hosszúságú szünettel”.
Ezekről a jelekről a mai nap elején érkezett néhány jelentés. A London melletti Reuter rádióállomás jelentette, hogy 15 méteres hullámhosszon hallotta őket. A jel azonos időtartamú, gyors rádióütések szabályos sorozatából állt, hasonlóan a morze “kötőjelekhez”. Az RCA Communications, az amerikai Radio Corporation of America leányvállalata később arról számolt be, hogy szintén hallott jeleket. A BBC mérnökei Kentben szintén észlelték a jeleket.
A moszkvai rádió által idézett TASZSZ közölte, hogy a műhold felbocsátása a Nemzetközi Geofizikai Év programjának része volt. Oroszország különböző pontjain tudományos állomások végzezték a megfigyeléseket és határozták meg a pontos pályáját. Az ügynökség szerint a műhold óriási sebessége miatt a végén a légkör sűrűbb rétegeit elérve elég.
Forràs: The Guardian