Brüsszelnek főhet a feje: Törökország is át akarja rajzolni Európa térképét
A tripoli kormány és Törökország között a tengeri szénhidrogének feltárásáról aláírt egyetértési megállapodás nyíltan megkérdőjelezi az EU területét, ami újabb fejfájást okoz Brüsszelben az Ukrajnában zajló háború közepette.
“Ankara legutóbbi megállapodása azt mutatja, hogy Törökország követi a mintát” – mondta az EURACTIV-nak egy uniós forrás a héten tartandó uniós csúcstalálkozó előtt, amelyen várhatóan Recep Tayyip Erdoğan török elnök is részt vesz.
Az energiafeltárásra vonatkozó előzetes megállapodást a líbiai Nemzeti Egység Kormánya és Törökország írta alá, és a két ország közötti, 2019-es szélesebb körű egyetértési megállapodás folytatásának tekinthető.
Az alku megkérdőjelezi Görögország Kréta szigetétől délre eső felségvizeit, és heves reakciókat váltott ki.
Az EU, Washington és Athén egyaránt elítélte az alkut, mondván, hogy az destabilizálja a régiót, sérti harmadik államok szuverén jogait, nem felel meg a tengerjognak, és semmilyen jogi következménnyel nem járhat harmadik államok számára.
Az arab tavasz óta Líbia törékeny politikai helyzetbe került, tekintve, hogy két rivális kormány van: a tripoli székhelyű Nemzeti Egység Kormánya, amely aláírta a megállapodást Ankarával, és a szirtesi székhelyű Nemzeti Stabilitási Kormány.
Utóbbi szintén elítélte a megállapodást, mondván, hogy egy leköszönő kormány által kötött bármilyen megállapodás nem kötelező érvényű a líbiai államra nézve.
Ankara ráadásul napról napra egyre inkább fokozza retorikáját, nyíltan megkérdőjelezve a görög szigetek szuverenitását. Különösen Recep Tayyip Erdoğan szélsőjobboldali kormánypartnere, Devlet Bahçeli mondta nemrég, hogy a Dodekánészosz és az észak-ajkai szigetek szuverenitása török és nem görög.
“Kiszúrjuk a szemét annak, aki megpróbálja eltakarni a jogainkat és az igazságot” – mondta Bahçeli.
Forràs: Euractiv