Az USA már készíti a Marshall-segélyt Ukrajna számára
“A Marshall-terv történelmi és inspiráló tanulságainak felhasználása elengedhetetlen ahhoz, hogy Ukrajna újjáépítése és hosszú távú gazdasági fellendülése sikeres legyen”. – írja a German Marshall Fund.
“Ahhoz, hogy az ukrán nép számára a szükséges reményt nyújtsuk, Ukrajna újjáépítésének és talpra állításának tervezésének most kell megtörténnie, amihez alapvető fontosságú az amerikai nép teljes körű támogatásának és a kongresszus tartós kétpárti támogatásának biztosítása.”
A tervben az szerepel, hogy Ukrajna újjáépítését és helyreállítását Ukrajnának kell irányítania, az adományozói közösség támogatásával és felügyeletével. A támogatás az azonnali humanitárius segítségnyújtástól a teljes gazdasági fellendülésig és modernizációig terjed, átlátható reformfolyamatot kell megvalósítani.
“Ezen túlmenően Ukrajna újjáépítésének és helyreállításának alapvető politikai célja az Európával való gazdasági integráció kell, hogy legyen. A siker eléréséhez a civil társadalmi szervezeteket, valamint a városokat és önkormányzatokat szorosan be kell vonni. Az ukrán civil szervezeteket sokan belföldön és külföldön is megbízható megfigyelőkutyaként tartják számon, amelyek segíthetnek biztosítani a korrupcióellenes kormányzati szervek egészségének és integritásának megőrzését.” -olvashatjuk.
A donorkoordináció lesz az ukrajnai Marshall-terv egyik legfontosabb, ugyanakkor legnagyobb kihívást jelentő eleme. A Hét ország csoportjának (G7) az ukrán kormánnyal együttműködve kell vezetnie az adományozók koordinációját, ugyanakkor rugalmas lehetőséget kell biztosítania a nem G7-országok, például Ausztrália és más hajlandó partnerek számára a részvételre.
A G7 tagjaként az Európai Unió az ukrán újjáépítési és helyreállítási munkacsoport (URRTF) titkárságaként és összehívójaként működhetne. A G7 minden tagja kinevezhetne egy magas rangú különleges képviselőt a munkacsoportba, akárcsak más országok, amelyek részt kívánnak venni az erőfeszítésekben. A nemzetközi pénzügyi intézmények, a multilaterális intézmények, a nagy magánjellegű filantróp intézmények és a magánszektor nagy vezetői szintén jelentkezhetnének a munkacsoport tagjává vagy megfigyelőjévé.
Forràs: German Marshall Fund