Észak-Korea legújabb rakétalövése rámutat az USA tehetetlenségére és Kína lépés kényszerére
Kim Dzsong Un Japán feletti robbanással megmássza az eszkalációs ranglétrát, hangsúlyozva, hogy sürgősen szükség van egy amerikai-japán-dél-koreai közös rakétavédelmi rendszerre
“Mit tegyünk?” – hangzik a panaszos kiáltás, amely valószínűleg a hatalom szöuli, tokiói és washingtoni folyosóin hangzik el Phenjan legutóbbi, október 4-i ballisztikus rakétakísérlete után.
Tekintettel arra, hogy az észak-koreai rakéta magasan Japán fölé emelkedett – 2017 óta ez volt az első ilyen röppálya -, a kérdés különösen éles. És mivel Kim Dzsong Un észak-koreai vezető egyértelműen egy kiszámított eszkalációs létra lépcsőfokain mászik felfelé, nincsenek könnyű válaszok.
Az, hogy Észak-Korea semmibe veszi az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, amelyek látszólag megtiltják neki a ballisztikus rakétatechnológiák birtoklását, ismét nyilvánvalóvá tette a nemzetközi közösség – különösen az Egyesült Államok és kulcsfontosságú kelet-ázsiai szövetségesei, Japán és Dél-Korea – tehetetlenségét a fegyverprogramjainak megfékezésére.
A ma reggeli teszt, amely egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát emelt a földi légkörön kívülre, 4600 kilométeres távolságra, 2017 óta először fordult elő, hogy egy észak-koreai rakéta repülési útvonala Japán fölé vitte.
De ez csak a legutóbbi a taktikai rakéták, légvédelmi rakéták, cirkálórakéták és különböző hatótávolságú ballisztikus rakéták tesztjeinek sorában, amelyek 2022-et az észak-koreai rakétaemberek eddigi legforgalmasabb évévévé tették.
Ám ha Szöul, Tokió és Washington stresszteszten van, akkor Peking – a kritikus jelentőségű kommunista pártkongresszus előestéjén – szintén a tűzvonalban lehet: Ha Kim tovább fokozza provokációit, az USA és északkelet-ázsiai szövetségesei kénytelenek lehetnek megkezdeni az együttműködést egy háromoldalú rakétavédelmi rendszer kiépítésében.
Még ha Észak-Korea elleni védelemre tervezik is, egy ilyen rendszer komoly következményekkel járna Kína saját elrettentő erejére nézve. Mivel Kína érzékenyen reagál az USA megnövekedett jelenlétére a régióban, többek között a THAAD telepítése révén, egy amerikai-japán-dél-koreai védelmi rendszer lehetősége arra kényszerítheti Pekinget, hogy fellépjen problémás ügyfelével szemben.
Forràs: Asia Times