Venezuela átvette az orosz kötődésű olajcégeket. Ettől kezdve Európa nem orosz, hanem venezuelai olajat vásárol
A venezuelai állami olajtársaság kisebbségi részesedést foglalt el egy kulcsfontosságú közös olajipari vállalkozásban a GPB Global Resources magán energetikai cégtől, amelyet a Gazprom PJSC korábbi tisztviselői alapítottak, és ezzel teljes ellenőrzést szerzett az eszköz felett.
A Petroleos de Venezuela SA az elmúlt hónapban átvette a Petrozamora vállalat 40%-os részesedését, és lecserélte az igazgatótanácsot, miután erről levélben értesítette a GPB-t – közölte négy, az ügyet közvetlenül ismerő, de a nyilvánosság előtt nyilatkozni nem jogosult személy.
Sem a PDVSA, sem a GPB nem válaszolt a kommentálásra kért üzenetekre.
Nem világos, hogy a GPB-nek kártérítést ajánlottak-e fel, vagy hogy tárgyalásokat folytat-e a PDVSA-val, miután értesítették a projektben bekövetkezett változásokról. A GPB-nek volt operatív irányítása a vállalkozás felett, ami Venezuelában ritka, beleértve a partnerség pénzügyeinek kezelését is.
Bár a GPB egy Hollandiában bejegyzett, közeli tulajdonban lévő vállalat, vezetője Vladimir Shvarts és a moszkvai székhelyű Gazprom PJSC két korábbi vezetője, Boris Ivanov és Sergey Tagashov, akik korábban mindketten az orosz kormánynak dolgoztak.
A múlt héten a PDVSA Erick Perezt nevezte ki a Petrozamora új vezetőjének, és az első igazgatósági ülést a GPB tisztviselői nélkül tartották meg – mondták az emberek. Perez a feltárásért és kitermelésért felelős alelnök, olajügyi miniszterhelyettes és a külföldi cégekkel a vállalkozásokban partneri viszonyban álló kormányzati leányvállalat vezetője is.
A GPB helyi leányvállalata a Gazprombank Latin America Ventures nevet viseli. A GPB 2019-ben szerezte meg a Petrozamora részesedését az orosz Gazprombanktól. A Gazprombank még 2013-ban közölte, hogy 1 milliárd dollárt fektet be a projektbe, egy évvel azután, hogy 25 évre szóló szerződést kötött a PDVSA-val.
Venezuela olajipara a napi 700 000 hordó körüli termelés stabilizálásáért küzd a szankciók és a külföldi vállalatok, köztük a Rosneft Oil Co., az Equinor SA és a Baker Hughes Co. és a Halliburton Co. fúrócégek sorozatos távozása után. 1998-ban a dél-amerikai ország még 3,4 millió hordót termelt.
A Petrozamora átvételével a PDVSA célja, hogy növelje a hazai piac ellátását, a mező termelését a legnagyobb finomítójába, a Paraguana finomító komplexumba irányítva, mintegy 200 mérfölddel északra, az egyik ember szerint.
A projekt Venezuela olajbölcsőjében, a nyugati Zulia államban található, és korábban az ország termelésének mintegy 10%-át látta el modern fúrótornyok segítségével, amelyek ritkán találhatók máshol az országban. A mező termelése a hat évvel ezelőtti napi mintegy 120 ezer hordóról napi 28 ezer hordóra esett vissza, mivel az amerikai szankciók miatt a vállalkozásnak nehezebb volt vevőt találnia a nyersolajra.
Fénykorában a vállalkozás a PDVSA által ellenőrzött svédországi Nynas finomítóba szállított nyersolajat. Miután az amerikai szankciók 2019-ben a PDVSA-t sújtották, a Nynas is célkeresztbe került. Átszervezés következett, a PDVSA csökkentette részesedését, és leállította a Petrozamora szállítását.
Forràs: Bloomberg