Szlovákia semibe veszi az uniós embargót, az Európai Bizottság meg szemet huny felette
Szlovákia legnagyobb olajfinomítója, a Slovnaft továbbra is orosz olajat fog értékesíteni a hazai piacon, még azután is, hogy 2023 végén lejár az orosz nyersolajra vonatkozó uniós embargó alóli mentesség – közölte Marek Senkovič, a vállalat vezérigazgatója.
Más uniós országokkal ellentétben Szlovákia, Magyarországhoz hasonlóan, 2023 végéig továbbra is vásárolhat orosz nyersolajat. A Slovnaft azonban a mentesség lejárta után is folytatni akarja, mondta Senkovič, megjegyezve, hogy ez nem ütközne az uniós szankciókkal.
“A feltétel az, hogy a következő naptári években nem dolgozhatunk fel több orosz nyersolajat, mint amennyit a hazai piacra termelünk belőle” – mondta Senkovič a Dennik N-nek adott interjúban.
A Slovnaft szeretné megtartani ezt az “édes üzletet”, mivel termékeinek mintegy 60 százalékát külföldre szállítják, és Senkovič szerint ehhez elég, hogy a feldolgozott olaj 60 százalékának más forrásból kell származnia.
Jelenleg a Slovnaft elsősorban orosz nyersolajat dolgoz fel, más olajat nem tud olyan hatékonyan feldolgozni, ezért az elkövetkező hónapokban komoly beruházásokra van szükség. Senkovič úgy véli, hogy az újrahasznosítás 2023 végére fejeződhet be, és körülbelül 200 millió euróba fog kerülni.
Júniusban a Slovnaft arra figyelmeztetett, hogy az EU szankciós csomagjainak feltételei miatt nem tudja garantálni a hagyományos közép-európai exportcélpontjainak üzemanyag-ellátását. Arra a kérdésre, hogy Senkovič még mindig úgy véli-e, hogy ez így van, azt mondta, hogy a Slovnaft mindent megtesz annak érdekében, hogy ez ne következzen be.
“De az is igaz, hogy a nem orosz olaj feldolgozásának megkezdése utáni első évek nem lesznek könnyűek. Az egy dolog, hogy csak egyfajta olajjal dolgozunk, de az már más dolog, amikor különböző típusokat kell keverni. Ez sokkal bonyolultabb” – magyarázta.
További okok, amelyek az átállás nehézségeihez vezethetnek, a tartályhajók késése vagy a szükséges olajtípus elérhetetlensége a piacon.
“Ismerünk például embereket egy német olajfinomítóban a tenger közelében, amely a világ különböző részeiből közel 30 fajta olajat dolgoz fel. Eddig irigykedtek, hogy nálunk csak Oroszországból van olaj, ami ráadásul csővezetéken keresztül áramlik hozzánk. Most azonban több kockázattal és bizonytalansággal kell szembenéznünk” – mondta Senkovič.
Forràs: Euractiv