Hogyan játsszák ki az amerikai technológiai óriáscégek az uniós tagállamokat egymás ellen
A nagy ötös – Google, Apple, Facebook, Amazon és Microsoft (más néven GAFAM) – olyannyira uralja a technológiai színteret, hogy gyakorlatilag lehetetlen a digitális világban élni szolgáltatásaik igénybevétele nélkül. Ez csak fokozódni fog az 5G és a szupergyors szélessávú internet elterjedésének felgyorsulásával.
Csoda-e, hogy egyre nagyobb lendületet kap az Európai Parlament képviselőinek egy csoportja által nemrégiben írt levél, amely arra ösztönzi a nagyvállalatokat, hogy jelentős bevételeik egy részét fektessék vissza a szolgáltatásaikat lehetővé tevő digitális infrastruktúrába?
A technológiai titánok piaci dominanciájuk növekedésével párhuzamosan figyelemre méltó pénzügyi növekedésnek örvendenek. A GAFAM vállalatai együttesen a Standard & Poor 500 index 27,5 százalékát képviselik, és egy olyan szektor élén állnak, amely az elmúlt évtizedben 19,36 százalékkal nőtt.
Az Apple és a Microsoft áll az első helyen, 2,45 billió dolláros [2,53 milliárd euró], illetve 1,83 billió dolláros piaci kapitalizációval, miután a világjárvány korszakában lenyűgözően megugrott.
Az Apple a legnagyobb piaci kapitalizációjú részvény az S&P 500-ban, 6,4 százalékot képvisel, közvetlenül utána a Microsoft következik 5,4 százalékkal; a Facebook és a Google nem sokkal marad le mögötte.
Róma, Párizs és Madrid olyan jogszabályokat kért az EU-tól, amelyek biztosítják, hogy minden piaci szereplő hozzájáruljon a digitális infrastruktúra költségeihez.
Ez egy tisztességes és demokratikus javaslat, bár óvatosan kell végrehajtani, mert a digitális jogok egyes aktivistáinak aggályait is figyelembe kell venni, akik szerint a nagy technológiai vállalatok bevonása a hálózati beruházásokba veszélyeztetheti a hálózatsemlegességet az európai piacon.
Amint azt Olaszország, Franciaország és Spanyolország a közelmúltban kiadott levelükben kifejtették, teljesen lehetséges olyan egyensúlyt teremteni, amely garantálja a befektetők közötti méltányosságot, és tiszteletben tartja a hálózatsemlegesség szabályait, amely olyan alapelv, amelyet meg kell őrizni.
Bár a Big Tech természetesen ellenez minden olyan törekvést, amely nagyobb pénzügyi hozzájárulást követel meg az ágazattól, a megtérülés egész Európa számára jövedelmező lehetne – a Big Tech éves 20 milliárd eurós befektetése 72 milliárd eurót generálhatna az EU gazdaságában.
Forràs: EuObserver