Az uniós energiaügyi miniszterek megállapodásra jutottak a magas energiaárak kezeléséről
A rendelet közös intézkedéseket vezet be a villamosenergia-kereslet csökkentése, valamint az energiaágazat többletbevételeinek összegyűjtése és a végső fogyasztók közötti újraelosztása érdekében.
A villamosenergia-kereslet csökkentése
A Tanács megállapodott abban, hogy a bruttó villamosenergia-fogyasztás 10%-ának megfelelő önkéntes általános csökkentési célt, valamint a csúcsidőszakokban a villamosenergia-fogyasztás 5%-ának megfelelő kötelező csökkentési célt határoz meg.
A tagállamok 2022. december 1. és 2023. március 31. között meghatározzák a csúcsidőszakok 10%-át, amelyekben csökkenteni fogják a keresletet. A tagállamok szabadon választhatják meg a megfelelő intézkedéseket a fogyasztás csökkentésére mindkét célkitűzés tekintetében ebben az időszakban.
Az infravillamosenergia-piaci bevételek felső határa
A Tanács megállapodott arról, hogy 180 euró/MWh-ban maximálja a piaci bevételeket azon villamosenergia-termelők esetében, beleértve a közvetítőket is, amelyek úgynevezett inframarginalis technológiákat használnak a villamosenergia-termeléshez, például megújuló energiaforrásokat, nukleáris energiát és lignitet. Az ilyen szereplők az elmúlt hónapokban váratlanul nagy pénzügyi nyereségre tettek szert anélkül, hogy működési költségeik növekedtek volna. Ennek oka a szén és a gáz ármeghatározó marginális forrásként betöltött szerepe, amelyek jelenleg felhajtják a villamos energia végső árát.
A felső határ szintjének célja, hogy megőrizze az üzemeltetők jövedelmezőségét, és ne akadályozza a megújuló energiákba történő beruházásokat.
A tagállamok megállapodtak abban, hogy a többletbevételek beszedése és átirányítása érdekében a villamosenergia-vásárlók támogatására és védelmére az általuk választott intézkedéseket alkalmazzák. A tagállamok bizonyos rugalmasságot vezettek be, hogy tükrözzék nemzeti körülményeiket és a nemzeti szinten meglévő intézkedéseket. Ezek közé tartozik többek között az a lehetőség, hogy magasabb bevételi felső határt állapítsanak meg, olyan intézkedéseket alkalmazzanak, amelyek tovább korlátozzák a piaci bevételeket, különbséget tegyenek a technológiák között, és korlátokat alkalmazzanak más szereplők – köztük a kereskedők – piaci bevételeire.
Azokban az esetekben, amikor egy tagállam nettó importfüggősége 100%-os vagy annál nagyobb, 2022. december 1-jéig megállapodást kell kötniük a többletbevételek megfelelő megosztásáról az exportáló tagállammal. Más tagállamokat is felkérnek ilyen megállapodások megkötésére.
Szolidaritási adó a fosszilis tüzelőanyag-ágazatra
A tagállamok megállapodtak abban, hogy a kőolaj-, földgáz-, szén- és finomítói ágazatban tevékenykedő vállalkozások nyereségére kötelező ideiglenes szolidaritási hozzájárulást állapítanak meg. A szolidaritási hozzájárulást a 2022-ben és/vagy 2023-ban kezdődő adóévben a nemzeti adószabályok szerint meghatározott olyan adóköteles nyereségre számítanák ki, amely meghaladja a 2018 óta az átlagos éves adóköteles nyereség 20%-os növekedését. A szolidaritási hozzájárulás a tagállamokban alkalmazandó rendes adókon és illetékeken felül alkalmazandó.
A tagállamok fenntarthatják a szolidaritási adóval egyenértékű nemzeti intézkedéseket, feltéve, hogy azok összeegyeztethetők a rendelet célkitűzéseivel, és legalább hasonló bevételt eredményeznek.
A tagállamok a szolidaritási hozzájárulásból származó bevételeket a háztartások és a vállalkozások pénzügyi támogatására, valamint a magas kiskereskedelmi villamosenergia-árak hatásainak enyhítésére fogják felhasználni.
Kiskereskedelmi intézkedések a kkv-k számára
A Tanács megállapodott arról, hogy a tagállamok a magas energiaárakkal küzdő kkv-k további támogatása érdekében ideiglenesen árat állapíthatnak meg a kis- és középvállalkozások villamosenergia-ellátására. A tagállamok megállapodtak abban is, hogy kivételesen és ideiglenesen a villamosenergia-ellátás árát az önköltségi ár alatt állapíthatják meg.
Alkalmazás
Az intézkedések ideiglenes és rendkívüli jellegűek. Az intézkedéseket 2022. december 1-jétől 2023. december 31-ig kell alkalmazni. Az energiafogyasztás csökkentésére vonatkozó célkitűzések 2023. március 31-ig alkalmazandók. A piaci bevételekre vonatkozó kötelező felső határ 2023. június 30-ig alkalmazandó.
A tagállamok Ciprus és Málta esetében külön mentességet vezettek be.
Forràs: consilium.europa.eu