A magyar dilemma: a “jogállamiság” védelmezőit elsöpri a pragmatizmus
Egyes uniós országok a pragmatikus realitásokhoz ragaszkodnak majd egy olyan szavazás előtt, amely a magyarországi kohéziós alapok mintegy egyharmadának felfüggesztését eredményezheti és nem fogják támogatni ezt az intézkedést, ezzel sarokba szorítva a”jogállamiság” védelmezőit.
Az Orbán Viktor miniszterelnök vezette Magyarország autokrácia felé való csúszása miatti aggodalmak közepette a Bizottság áprilisban beindította a feltételességi mechanizmusát, amely lehetővé teszi az EU számára, hogy a jogállamiság megsértése esetén felfüggessze a tagállamoknak nyújtott kifizetéseket.
Szeptember 15-én az Európai Parlament Magyarországot “a választási autokrácia hibrid rendszerének” bélyegezte.
Három nappal később a Bizottság azt javasolta, hogy függesszék fel a Magyarországnak juttatott kohéziós alapok egyharmadát – ami 7,5 milliárd eurónak felel meg -, ha a reformtörekvések az elkövetkező két hónapban sem lesznek elégségesek. A javaslatról az uniós tagok a Tanácsban fognak szavazni, várhatóan december közepén.
Ha a Tanács úgy dönt, hogy nem szavazza meg a magyarországi források felfüggesztését, az azt fogja bizonyítani, “hogy egy tagállam illiberális sodródása ellen nincs orvosság, holott a demokrácia az uniós tagság feltétele” – mondta Susanna Maria Cafaro, az Università del Salento európai uniós jogászprofesszora, hozzátéve, hogy egyelőre nem lehet határozott előrejelzéseket tenni a szavazás kimenetelét illetően.
Hollandia, Svédország és Finnország – amelyek jellemzően a jogállamiság leghangosabb védelmezői közé tartoznak a blokkban – viszonylag csendben maradtak a javaslatokkal kapcsolatban, de jelezték, hogy örülnek annak, hogy a dolgok végre előrehaladnak.
“Jelenleg általánosságban elmondható, hogy üdvözöljük a javaslatot” – nyilatkozta Sanna Marin finn miniszterelnök hivatala.
Svédország esetében “túl korai lenne még nyilatkozni; a javaslat részleteinek tanulmányozása folyamatban van” – mondta az EURACTIV-nak egy állandó képviselő.
Forràs: Euractiv