Meddig kell a NATO-nak a magyar ratifikációra várnia?
Finnország és Svédország NATO-csatlakozási kérelmét már majdnem ratifikálták a katonai szövetség tagjai. Csakhogy problémás akadályok várnak rájuk, amelyek közül az egyik egy feltételezett uniós szövetséges.
Miután Spanyolország befejezte Finnország és Svédország NATO-tagsági kérelmének ratifikálását – amelyre a szövetség mind a 30 tagjától szükség van – már csak Magyarország, Szlovákia és Törökország maradt a tennivalók listáján.
Kezdetben úgy gondolták, hogy Törökországot lesz a legnehezebb meggyőzni, tekintettel az Oroszországgal való bonyolult kapcsolatára és a Svédország terrorizmusellenes politikájával szembeni ellenszenvére. De egyre inkább úgy tűnik, hogy ismét Magyarország a légy a levesben.
Recep Tayyip Erdogan elnök kormánya gyorsan hangot adott a Finnország és Svédország NATO-csatlakozási kérelmével kapcsolatos aggályainak, és a jóváhagyásért cserébe engedményeket követelt Törökország nemzeti érdekeit érintő kérdésekben.
Ez a folyamat folyamatban van, de strukturált keretek között zajlik. A miniszterek és a kormány küldöttei jelenleg is találkoznak, hogy kompromisszumokat és szabálymódosításokat dolgozzanak ki, és Finnország nagykövete ragaszkodik ahhoz, hogy a tárgyalások jóval karácsony előtt befejeződnek.
Az optimisták tehát azzal érvelhetnek, hogy Törökország inkább előbb, mint utóbb ejti a vétóval való fenyegetését, miután megkapta, amit akar a tárgyalásokon.
Így már csak Magyarországnak kell jóváhagyóan bólintania. Bár kormánytisztviselők kijelentették, hogy nincs kifogásuk a NATO-bővítéssel szemben, ezeket a biztosítékokat csak nagyon óvatosan kell kezelni.
A türelem nem tart a végtelenségig, kíváncsiak vagyunk, meddig bírja a NATO. Mi lesz, ha a türelem elfogy?
Forràs: Brussels Times