Energiaválság: az uniós országok -köszönik szépen – nem kérnek a közös megoldásából
Az uniós országok minden uniós koordinációs kísérlet ellenére is egyénileg fogják megoldani az energiaválságot. A Brüsszel által az energiaválság kezelésére javasolt sürgősségi intézkedések valószínűleg nemzeti szinten való megoldássá válnak, mivel az uniós fővárosok több mentességet és rugalmasságot szorgalmaznak – pontosan ez az, amitől a Bizottság óva intett.
Az uniós energiaügyi miniszterek pénteken (szeptember 30-án) Brüsszelben találkoznak, hogy megvitassák a kontinenst sújtó energiaválság kezelésére szeptember 14-én előterjesztett sürgősségi intézkedéseket.
Az intézkedések közé tartozik az olcsó villamosenergia-termelésre vonatkozó, megawattóránként 180 eurós bevételi plafon, valamint a fosszilis tüzelőanyaggal foglalkozó vállalatok szokásosnál nagyobb nyereségének 33%-os adóztatása. Az elképzelés szerint ezeket a bevételeket a kiszolgáltatott fogyasztók védelmére és a tiszta technológiákba való beruházásra fordítanák.
Miközben azonban a javaslat célja az volt, hogy Európa-szerte egységes megközelítést hozzon létre, Brüsszel mozgásteret hagyott az uniós fővárosoknak az intézkedések végrehajtására, beleértve a meglévő felső határértékek megtartását és újak bevezetését is.
A Cseh Köztársaság – amely jelenleg az EU soros elnökségét tölti be – által kidolgozott módosítások most még nagyobb teret adhatnak az uniós országoknak az eltérésekre.
A módosítások többek között lehetővé teszik az országok számára, hogy “egyedi felső határt állapítsanak meg” a kőszénből származó bevételekre, magasabb bevételi korlátot állapítsanak meg azon termelők számára, akiknek a beruházási és működési költségei “magasabbak az uniós szintű felső határnál”, és mentesítsék a csúcsidőszakokban “végső menedékként” használt energiatermelést.
E változtatások mellett több mint 15 ország még mindig “további mozgásteret keres a három javaslat különböző részein belül a már meglévő nemzeti intézkedések befogadására” – mondta egy uniós diplomata a munkacsoport hétfői ülését követően.
A cseh elnökség várhatóan kedd elejére egy harmadik felülvizsgálattal áll elő, mielőtt szerdán további megbeszélések kezdődnének az uniós országok között, és esetleg csütörtökön is, amikor az országok a közös álláspont megtalálásáért küzdenek.
Az energiaipari vállalatok és az energiapiac megfigyelői attól tartanak, hogy ezek az eltérések megölik a Bizottság által tervezett egységes megközelítést, ami torzulást okoz a piacon és megingatja a befektetők bizalmát.
Forràs: Euractiv