Vörös NATO, a Sanghaji Együttműködési Szervezet új arca
Az Sanghaji Együttműködési Szervezetet (SCO) gyakran tekintik a NATO-ellenes szervezetnek, de Putyin nehezen fogja meggyőzni a többi tagot – különösen a közép-ázsiai államokat -, hogy az ő háborúja fontosabb, mint a kínai befektetések.
Hszi Csin-ping kínai államfőt a múlt heti Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) csúcstalálkozóján, Szamarkandban az üzbég elnök, Shavkat Mirziyoyev személyesen fogadta. Vlagyimir Putyinnak azonban be kellett érnie a miniszterelnökkel.
Így már a csúcstalálkozó tényleges kezdete előtt is sejteni lehetett, hogy a két nagyágyú közül melyikük gyakorol nagyobb befolyást az SCO-ban. Ez talán előrevetítette, hogy Putyin milyen nehézségekbe fog ütközni, amikor a szervezetet “Nyugat-ellenes” szövetségként fogja beállítani – még az új tag Irán és a “párbeszédpartner” Törökország jelenléte ellenére is.
Az SCO a “sanghaji ötök” (Kína, Oroszország, Kirgizisztán, Tádzsikisztán és Kazahsztán) informális találkozójaként indult, hogy a Kína és posztszovjet szomszédai közötti határbiztonsági kérdésekkel foglalkozzon. 2001 júniusában az alapító tagok úgy döntöttek, hogy a csoportot hivatalos szervezetté alakítják át, és a terrorizmus és a vallási szélsőségek elleni küzdelemre összpontosítanak. Ez viszont nemzetközi legitimitást biztosított a csoportnak a 9/11-et követően, miközben lehetővé tette, hogy minden egyes tagja foglalkozzon a hazai mozgalmakkal (például a csecsen és ujgur szervezetekkel, az Üzbegisztáni Iszlám Mozgalommal vagy a tádzsik Iszlám Reneszánsz Párttal).
A szervezet sorozatos bővítésével a tárgyalt témák körét kiterjesztették az infrastruktúrára és a gazdasági fejlődésre, így a szervezet az Oroszország, Kína és közös közép- és dél-ázsiai szomszédaik közötti politikai eszmecsere fórumává vált. Ma a szervezet tagjai – amelyek közül négy atomhatalom – a világ népességének 44 százalékát képviselik.
Oroszország az utóbbi időben igyekezett az SCO-t egyfajta NATO-ellenes szervezetként beállítani. A szervezet katonai dimenziójának megerősítését szorgalmazta, és jövőre közös hadgyakorlatot javasolt orosz földön.
Moszkva a SCO-t egy Kína és Oroszország által vezetett Nyugat-ellenes blokk magjának tekinti. Az, hogy Putyin meghívta Recep Tayyip Erdogan török elnököt egy olyan csúcstalálkozóra, amelyet Oroszország nem is szervezett, sokat elmond arról, hogy milyen aktív szerepet kíván játszani a szervezetben.
Ugyanakkor az a tény, hogy az SCO két alapító tagja – Kirgizisztán és Tádzsikisztán – a csúcstalálkozó napján erőszakos határösszecsapásokba keveredett, jól mutatja a szervezet korlátozott képességeit a régió kollektív biztonságának előmozdítására.
Forràs: European Council on Foreign Relations