Az Európai Bizottság tovább kavarja a magyar jogállamisági ügyet
Az Európai Bizottság tegnap ígéretet tett arra, hogy az EU járványügyi helyreállítási pénzek ki nem fizetésével érvényre juttatja az igazságszolgáltatás függetlenségi normáit Magyarországon, és ezzel engedett a saját soraiból érkező nyomásnak.
A lépésre azután került sor, hogy az uniós biztosok egy csoportja – számos európai parlamenti képviselő és diplomata által támogatva – arra sürgette a Berlaymontot, hogy a jogállamisági kérdésekben keményebben lépjen fel Magyarországgal szemben – közölték a tárgyalást ismerő tisztviselők.
Az eseményt az váltotta ki, hogy a Bizottság vasárnap úgy döntött, lényegében alkut ajánl Magyarországnak: ha a korrupcióellenes reformok listáját életbe lépteti, Brüsszel nem csökkenti az ország 7,5 milliárd eurós rendes uniós támogatását, ahogyan azzal fenyegetőzött.
A reformok listájáról azonban kimaradt az igazságszolgáltatás függetlensége, ami a civil társadalmi csoportok egyik fő aggálya, amelyek arra figyelmeztettek, hogy Magyarország veszélyesen visszalép a demokratikus normákhoz képest. A vasárnapi ülésen a biztosok azzal érveltek, hogy ha ez a helyzet, akkor a Bizottságnak egy párhuzamos folyamatot – a Magyarországnak a járvány utáni helyreállítási alapból származó pénzhez való hozzáféréséről folytatott tárgyalásokat – kell felhasználnia annak biztosítására, hogy Magyarország szélesebb körű igazságügyi változtatásokat is eszközöljön.
A kétirányú eljárást szorgalmazó biztosok között volt Frans Timmermans éghajlat-politikai főnök, Margrethe Vestager versenyjogi biztos, Didier Reynders igazságügyi biztos, Věra Jourová jogállamisági főnök és Ylva Johansson belügyi biztos. A biztosok mellett diplomaták és európai parlamenti képviselők is felszólaltak, akik az igazságszolgáltatás jobb védelmének szükségességére hívták fel a figyelmet.
“Teljesen nyilvánvalónak tűnik” – mondta egy nyugat-európai diplomata – “hogy ez alapvető fontosságú a korrupció elleni küzdelem biztosításához, de itt kirívóan kimaradt”.
(Csakhogy, ez egyértelműen politikai nyomàs, amely ellentétes az Európai Bíróság döntésével. Igaz, az EU soha nem törődött azzal, hogy önmaga betartsa saját törvényeit. A NapiEU megjegyzése)
Forràs: Politico