Új nemzetközi pénzügyi rendszer alakul a többpólusú világrendben
Az “illiberális” országok, amelyek nem értenek egyet a “liberális” világrenddel, a Sanghaji Együttműködési Szervezetben keresnek menedéket, amely szervezet a tagjainak, megfigyelőinek és partnereinek megfelelő biztonságot képes nyújtani. A tagság nem garantálja, hogy nem lesznek konfliktusok, de eszközöket biztosít azok megelőzésére vagy kezelésére, valamint egyedülálló platformot a rendszeres magas és legmagasabb szintű kapcsolatok fenntartásához.
Az elmúlt 20 év során az SCO mérete több mint háromszorosára nőtt: 2001-ben hat alapító állam volt, jelenleg pedig 21 tagállam, beleértve a megfigyelőket és a párbeszédet folytató partnereket is.
A Szrevezet tagországai egymás segítségére sietnek, miután Európa lassan lekapcsolódik az orosz gazról. A gáz nem megy veszendőbe. A szamarkandi csúcstalálkozót ilyen szempontból mérlegelve az orosz-pakisztáni kezdeményezés, amely egy Afganisztánon keresztül Dél-Ázsiát a közép-ázsiai és oroszországi gázmezőkkel összekötő gázvezeték megvalósítására irányul, sikernek kell tekintenünk , ugyanis mélyreható jelentőséggel bír a régió geopolitikája szempontjából.
Habár a nyugati média minden erejével igyekszik minimalizálni a Szrevezet jelentőségét, az biztos, hogy az eurázsiai szárazföld és Dél-Ázsia között egy elképzelhető, a jövőben megvalósuló, kereskedelmi nemzetekből álló mega-blokk megmozdulásainak vagyunk tanúi.
Ebben a hatalmas SCO-projektben az “illiberális” országok a “sanghaji szellemben” együtt haladnak. Vlagyimir Putyin egy sokatmondó megjegyzésben azt mondta, hogy Afganisztán stabilizálása elengedhetetlenül fontos, és “jó kapcsolataink vannak az afgán néppel”. Valóban, nem titok, hogy Oroszország a tervezett gázvezetéket Indiáig szeretné kiterjeszteni, amint azt a Nezaviszimaja Gazeta nemrégiben megjelent beszámolója is tárgyalta. A gázvezetékkel együtt Oroszország már készül egy másik, Karacsi és Lahor közötti, egészen az afgán határig tartó vezeték megépítésére.
Nyilvánvaló, hogy a Földközi-tenger keleti medencéjétől Pakisztánig számos ország igyekszik elmélyíteni kapcsolatait Oroszországgal, mivel úgy látják, hogy az ásványkincsek és más szükséges nyersanyagok ilyen óriási erőművének elszigetelésére irányuló nyugati kísérletek kudarcra vannak ítélve.
Az elhúzódó orosz-ukrán konfliktus okozta geopolitikai átrendeződés és instabilitás felborítja az ellátási útvonalakra vonatkozó globális számításokat, az EU és Oroszország kapcsolatainak megromlása pedig azt jelzi, hogy a globalizáció helyébe a regionalizáció lép. A SCO valóban a történelmet kezdi alakítani.
Forràs: NapiEU