EU pénzek: semmi nincs veszve! Magyarország jó úton halad a reformokkal
Az Európai Bizottság elismeri, hogy a magyar reformok jó úton haladnak, de mindaddig, amíg ezeket a reformokat be nem építi a hazai törvényhozásba és nem működteti megfelelően, addig jogállamisági aggályok miatt javasolta a Magyarországnak három uniós program keretében juttatott pénzeszközök 65 százalékának felfüggesztését. A bizonyításra a magyar kormánynak egy-három hónapnyi ideje van.
A liberális média szerint Brüsszel nehezen kezeli Magyarország jogállamisági problémáit, holott csak észszerűen jár el.
A Bizottság áprilisban indította el az új mechanizmust Magyarországgal szemben, és vizsgálata olyan kérdésekre összpontosított, mint a közbeszerzéssel kapcsolatos problémák és a korrupció kivizsgálásának hiányosságai.
A vasárnapi döntéssel a Berlaymont most hivatalosan is átadja a labdát az EU Tanácsának, amely a végső döntéshozó. A Bizottság közleményében közölte, hogy “a kohéziós politika keretében három operatív programra vonatkozó kötelezettségvállalások 65 százalékának felfüggesztését”, valamint “a jogi kötelezettségvállalások megtiltását” javasolja Magyarország úgynevezett közérdekű trösztjeivel szemben.
A tagállamoknak most egy hónap áll rendelkezésükre, hogy döntsenek a Bizottság javaslatainak elfogadásáról, de ezt az időszakot két hónappal meghosszabbíthatják.
A Bizottság továbbra is monitorozza a magyar helyzetet.
“A Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a javasolt korrekciós intézkedések elvileg képesek lennének kezelni a szóban forgó problémákat, amennyiben azokat megfelelően részletezik a vonatkozó törvényekben és szabályokban, és megfelelően hajtják végre” – áll a Berlaymont közleményében. “A kulcsfontosságú végrehajtási lépések teljesítéséig” – jegyezte meg – “a Bizottság úgy véli, hogy a költségvetés szempontjából ebben a szakaszban továbbra is fennáll a kockázat”.
És bár még mindig nem világos, hogy a reformok némelyikét hogyan hajtanák végre, és hogy ezek a reformok hatékonyak lennének-e a magas szintű korrupció visszaszorításában és az uniós költségvetést fenyegető kockázatok csökkentésében, a Bizottság jelezte, hogy a Tanács időt adhat Magyarországnak arra, hogy megmutassa, komolyan gondolja a reformokat – és ezáltal egy lehetséges lehetőséget, hogy megtarthassa a pénzeszközeit.
“A Bizottság figyelemmel kíséri a helyzetet, és folyamatosan tájékoztatja a Tanácsot minden olyan lényeges elemről, amely hatással lehet a jelenlegi értékelésére” – közölte a Bizottság.
A Berlaymont szerint Magyarország “kötelezettséget vállalt arra, hogy november 19-ig teljes körűen tájékoztatja a Bizottságot a kulcsfontosságú végrehajtási lépések teljesítéséről”.
Forràs NapiEU/Politico