Hszi után Modi is megkérdőjelezte az ukrán háború jogosságát
Ez a második kudarc Moszkva számára, egy nappal azután, hogy Putyin elismerte, hogy a kínai Hszi “kérdéseket” vetett fel az ukrajnai háborúval kapcsolatban. Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken újabb diplomáciai kudarcot szenvedett egy állítólagos barátjától, amikor India vezetője nyíltan bírálta az Ukrajna elleni háborúját, amely szerinte egy másik korszakból származik.
“Tudom, hogy a mai kor nem a háború kora” – mondta Narendra Modi indiai miniszterelnök Putyinnak az üzbegisztáni Szamarkandban tartott találkozón. “Már sokszor beszéltünk önnel korábban telefonon erről, hogy a demokrácia, a diplomácia és a párbeszéd – ezek a dolgok segítik a világot. Az elkövetkező napokban lehetőségünk lesz beszélni arról, hogyan lépjünk tovább a béke felé vezető úton, nekem is lehetőségem lesz jobban megérteni az Ön álláspontját”.”
Modi rosszallása mindössze egy nappal azután hangzott el, hogy Putyin nyilvánosan elismerte, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök “kérdéseket” és “aggodalmakat” táplál a háborúval kapcsolatban.
A Modival való találkozón Putyin azt mondta: “Ismerem az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos álláspontját, az aggodalmakat, amelyeket folyamatosan kifejez. Mindent megteszünk azért, hogy ezt a lehető leghamarabb megállítsuk”.
Kína és India a legfőbb haszonélvezői az orosz olajjal szembeni amerikai és uniós szankciórendszernek, amelyet Peking és Újdelhi egyre nagyobb kedvezménnyel vásárol fel. De ha Putyin azt remélte, hogy ezek a szövetségesek nagyobb katonai és politikai támogatást nyújtanak majd a háborújának, de úgy tűnik, hogy csalódnia kell. Sem Kína, sem India nem akarja, hogy maga is belekeveredjen a nyugati ellenintézkedésekbe.
Míg Peking Moszkvát tekinti az egyetlen megbízható partnernek az USA globális vezető szerepével szemben, addig Újdelhi a hidegháború idejéből származó “el-nem-köteleződés” politikáját tartja fenn, és hasznot húz az orosz energia- és fegyverszállításokat érintő üzletekből.
Hszi és Modi is távol maradt a Sanghaji Együttműködési Szervezet csúcstalálkozóján részt vevő 11 vezető vacsorai összejövetelétől – annak ellenére, hogy az elsősorban kínai projekt. Putyin, a fehérorosz Alekszandr Lukasenko és közép-ázsiai diktátortársaik nélkülük mentek tovább.
Forràs: Politico