Van szolidaritás, de mit ér, ha nincs közös uniós védelemi politika?
“Európa szolidaritása Ukrajnával megingathatatlan marad” – mondta Von der Leyen, a Bizottság vezetője, aki több pénzügyi támogatást ígért az ország újjáépítéséhez és az Oroszország elleni uniós szankciók fenntartásához. Szerinte az Ukrajna melletti egységes kiállás bizonyitéka annak, hogy az EU képes megmutatni egységét és erejét. Csakhogy a szolidaritáson túl semmilyen politikai bejelentést nem tett a következő 12 hónapra vonatkozó politikai iránytűnek szánt beszédében.
Ennek egyik oka, hogy hiányzik a közös védelem. Az európai védelem terén elért előrehaladás sikernek tekinthető ahhoz képest, hogy éveken át fáradságos próbálkozásokkal és hibákkal próbálták elérni, hogy a blokknak megfelelő kül- és védelmi szemléletet adjanak.
Oroszország ukrajnai inváziójából gyorsan levonták a tanulságokat, és az EU vezetői márciusban megállapodtak abban, hogy “határozottan megerősítik a védelmi képességekbe történő beruházásokat”, és “jelentősen növelik” a védelmi kiadásokat az egész blokkban.
Az EU egy régóta fennálló tabut is felrúgott azzal, hogy megállapodott abban, hogy az úgynevezett “európai békefenntartási mechanizmus” (EPF) keretében fegyvereket biztosít egy harmadik országnak.
Csakhogy mindezek a lépések messze vannak egy közös uniós védelemi politikától.
Forràs: NapiEU