EP vezető tisztviselőinek kinevezésvezése: két civil szervezet hivatalos panasszal élt az európai ombudsmannál
Két vezető civil szervezet hivatalos panaszt nyújtott be az európai ombudsmanhoz, tiltakozásul az ellen, hogy szeptember 12-én “késő este döntöttek vezetői kinevezésekről”, beleértve a főtitkári és több főigazgatói posztot is.
A Roberta Metsola elnököt és a parlament 14 alelnökét tömörítő parlamenti elnökség által kötött alku magában foglalja Alessandro Chiocchetti, Metsola jelenlegi kabinetvezetőjének kinevezését a közgyűlés következő főtitkárává, a parlament legfőbb köztisztviselőjévé.
A tiltakozást a The Good Lobby és a Transparency International kezdeményezte.
A kritikusok szerint a négy kiválasztott jelölt közül Chiocchettinek volt a legkevesebb közigazgatási tapasztalata, és kinevezésének módja arra a nepotizmusra emlékeztet, amellyel 2018-ban Martin Selmayrt, Jean-Claude Juncker volt bizottsági elnök fő tanácsadóját ejtőernyőzték az uniós végrehajtó testület főtitkári posztjára.
A Selmayr-ügy miatt Emily O’Reilly európai ombudsman vizsgálatot indított a kinevezési eljárással kapcsolatban. Az ombudsman azonban nem akadályozhatja meg a kinevezéseket, és az általa kiadott ajánlásokat az uniós intézmények elutasíthatják.
“Az olyan háttéralkuk, mint a nyilvánvalóan legkevésbé képzett jelölt kinevezése az Európai Parlament igazgatásának vezetésére, sürgősen szükségessé teszik az európai politikai pártok és vezetők nagyobb nyilvános és politikai elszámoltathatóságát” – mondta Alberto Alemanno professzor, a The Good Lobby alapítója.
“Panaszunk ezt a hiányt próbálja pótolni” – mondta.
A Transparency International korábban “intézményi korrupciónak” nevezte a kinevezési folyamatot.
A Parlament tisztviselői azonban elutasították a Selmayr-üggyel való összehasonlítást, és azt állították, hogy a Parlamentben az ombudsman ajánlása alapján egy évtizede minden vezetői posztra az AD 15-ös vagy annál magasabb besorolási fokozatú tisztviselők pályázhatnak, és hogy teljes körű kiválasztási eljárás volt.
Chiocchetti januárban veszi át Klaus Welle helyét, aki 2022 végén, 13 év munkaviszony után nyugdíjba vonul.
Bár a poszt hivatalosan egy politikailag semleges köztisztviselőé, a gyakorlatban a jobbközép Európai Néppárt nagy prédának tekinti. A német kereszténydemokrata Welle az akkori elnök, Hans-Gert Poettering kabinetjének vezetője volt, mielőtt főtitkár lett.
Chiocchetti, az olasz néppárti delegáció korábbi tisztviselője, az EPP-frakció, valamint a liberális Renew Europe és a Baloldal képviselőcsoportjának támogatását élvezte egy bonyolult kompromisszum részeként, amely szerint a vezetői poszt a jobbközép frakciónál marad, cserébe a baloldal kapja meg a vezető szerepet egy újonnan létrehozott főigazgatóságban.
A balközép Szocialisták és Demokraták képviselőcsoportja és a Zöldek egyaránt ellenezték a kinevezést, bár a folyamathoz közel álló tisztviselők az EURACTIV-nak elmondták, hogy az elnökségben az S&D képviselőcsoport tagjai 3-2 arányban osztoztak.
A vita kínos a Parlament számára, amely nagyon kritikusan fogadta a Juncker-bizottságnak Selmayr kinevezésének kezelését, és saját eljárásainak átláthatóságát hangoztatta.
Egy májusi állásfoglalásban az uniós törvényhozók megszavazták, hogy felszólítják a Parlament főtitkárát, hogy “biztosítsa az átláthatóságot és a méltányosságot a felsővezetői kinevezési eljárások során”.
Forràs: Euractiv