Az USA szankciókat fontolgat Kína ellen, hogy elrettentse Tajvantól
A megbeszéléseket ismerő források szerint az Egyesült Államok fontolgatja a Kínával szembeni szankciócsomag lehetőségeit, hogy elrettentse Kínát Tajvan lerohanásától, és az Európai Unió diplomáciai nyomás alatt áll Tajpej részéről, hogy ugyanezt tegye. A terv a meglévő intézkedéseken túlmutató, érzékeny technológiákat, például számítógépes chipeket és távközlési berendezéseket célozna meg.
A források szerint a washingtoni tanácskozások és Tajpej külön lobbizása az uniós követeknél egyaránt korai szakaszban van – válaszul a kínai inváziótól való félelemre, amely a Tajvani-szorosban a katonai feszültségek fokozódásával egyre erősödik.
Mindkét esetben az az elképzelés, hogy a Nyugaton már meghozott intézkedéseken túlmenő szankciókat fogadjanak el, amelyekkel korlátozzák a Kínával folytatott kereskedelmet és a befektetéseket az olyan érzékeny technológiák terén, mint a számítógépes chipek és a távközlési berendezések.
A források nem közöltek részleteket arról, hogy mit fontolgatnak, de a világ második legnagyobb gazdaságával és a globális ellátási lánc egyik legnagyobb láncszemével szembeni szankciók gondolata felveti a megvalósíthatóság kérdését.
“A Kínával szembeni szankciók esetleges bevezetése sokkal összetettebb feladat, mint az Oroszországgal szembeni szankciók, tekintettel az USA és szövetségesei kiterjedt összefonódására a kínai gazdasággal” – mondta Nazak Nikakhtar, az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériumának egy korábbi vezető tisztviselője.
Kína saját területének tekinti Tajvant, és a múlt hónapban rakétákat lőtt ki a sziget fölött, és hadihajókkal áthajózott a nem hivatalos tengeri határon, miután Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke Tajpejbe látogatott, amit Peking provokációnak tekintett.
Forràs: AlJazeera