Az EU semmilyen pénzből nem fogy ki: 140 milliárd a fogyasztók védelmére
Ursula von der Leyen ma bejelentette, hogy több mint 140 milliárd dollárt kíván beszedni az energiaipari cégektől, hogy segítsen megvédeni a háztartásokat és a vállalkozásokat a gazdasági recesszióval és fizetésképtelenséggel fenyegető, szárnyaló áraktól.
Az európai gáz- és áramárak idén az egekbe szöktek, mivel Oroszország az ukrajnai invázió miatt bevezetett nyugati szankciók megtorlásaként csökkentette az üzemanyag-exportot, így sokan a számlák kifizetésével küzdenek, a közműszolgáltatók pedig likviditási gondokkal küzdenek.
Az Európai Központi Bank vezető közgazdásza szerint ezek a magasabb árak továbbra is “az infláció meghatározó hajtóereje” az euróövezetben.
Az európai kormányok az áram és a gáz fogyasztói árának korlátozásától kezdve az összeomlással fenyegetett áramszolgáltatóknak nyújtott hitelekig és garanciákig terjedő intézkedésekkel reagáltak.
“Az uniós tagállamok már több milliárd eurót fektettek be a kiszolgáltatott háztartások megsegítésére. De tudjuk, hogy ez nem lesz elég” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlamentben.
Franciaország külön lépéseket tett annak érdekében, hogy megpróbálja megvédeni a fogyasztókat a rekordmagas inflációtól, és 2023-ra új energiaárplafonokat jelentett be, Dánia pedig saját ideiglenes plafonokat készített elő az energiaszámlákra.
Németországban pedig az Uniper (UN01.DE), az orosz gáz legnagyobb importőre azt mondta, hogy a kormány ellenőrző részesedést szerezhet, hogy segítsen megbirkózni a válsággal, egy helyi közműipari csoport pedig az áramszolgáltatók fizetésképtelenségére figyelmeztetett.
Az Európai Bizottság javaslata tartalmazza a magasabb árakból profitáló, de a gáztól nem függő villamosenergia-termelők bevételeinek korlátozását. A javaslat olyan intézkedéseket is tartalmaz, amelyek arra kényszerítik a fosszilis tüzelőanyaggal foglalkozó cégeket, hogy osztozzanak az energiaeladásokból származó váratlan nyereségen.
“Ezekben az időkben helytelen, hogy rendkívüli rekordbevételeket és profitot kapnak a háborúból hasznot húzva és a fogyasztóink hátán” – mondta von der Leyen.
A nemzeti kormányok feladata lenne a többletbevételek visszaszerzése és átcsoportosítása olyan intézkedésekbe, mint például a villanyszámlák csökkentése, vagy a fogyasztók támogatása energiatakarékossági intézkedésekbe, például a házak szigetelésébe való befektetésben.
Forràs: Reuters