Ársapkáról szó sincs!
Az EU terve nem tartalmazta az orosz gázárak felső határának bevezetésére vonatkozó korábbi elképzelést, miután Oroszország figyelmeztetett, hogy a felső határ bevezetése esetén leállítaná az összes üzemanyagszállítást.
Az európai irányadó gázár megawattóránként (MWh) 208 euróra emelkedett, ami jóval alacsonyabb a 343 euró feletti augusztusi rekordnál, de több mint 200%-kal magasabb, mint az egy évvel ezelőtti.
Európa igyekezett feltölteni tárolóit, és már teljesítette azt a célt, hogy novemberre 80%-ban megtöltse azokat. A téli kilátásokat azonban bizonytalanná teszi az orosz ellátás csökkentése, amely a karbantartást akadályozó szankciók miatt következett be.
Moszkva lekicsinyelte az Európának elmaradt gázeladások hatását, mondván, hogy vannak más országok, amelyek hajlandóak megvásárolni az energiát, mivel Európa igyekszik csökkenteni az Oroszországtól való függőségét.
“A hónapok óta tartó geopolitikai huzavona megviselte az európai gázpiacot, a volatilis árak a kínálat hiányából, a lehetséges piaci beavatkozásból és a szélesebb körű bizonytalanságból erednek” – mondta Zongqiang Luo, a Rystad elemzője.
A széles körű intézkedéscsomag részeként az Európai Unió értékpapír-felügyelete szeptember 22-ig ideiglenes piaci korrekciókat fog meghatározni, hogy enyhítse az energetikai cégek likviditási szorítását – közölte az Európai Bizottság.
A közműszolgáltatók gyakran előre eladják az energiát, de nemteljesítés esetén biztosítékot kell nyújtaniuk az elszámolóknak, mielőtt az energiát szállítják. A gázárak emelkedésével párhuzamosan a biztosítékokra vonatkozó igények is megnőttek.
“A piaci szabályozókkal együttműködve a biztosítékokra vonatkozó szabályok módosításával – és a napon belüli áringadozás korlátozására irányuló intézkedésekkel – enyhíteni fogjuk ezeket a problémákat” – mondta von der Leyen.
Korábban a VKU, a német helyi közműszolgáltatók ágazati csoportja lehetséges fizetésképtelenségre figyelmeztetett. Az EU-ban és Nagy-Britanniában már több közműszolgáltató is összeomlott, mivel gyakran nem tudták a gázáremelkedés teljes hatását áthárítani a fogyasztókra.
“Ha egyes vállalatok csődbe mehetnek, akkor nehezebbé válhat az összes tevékenység finanszírozása” – mondta Ingbert Liebing, a VKU ügyvezető igazgatója a Reutersnek, hozzátéve, hogy a csoport tárgyalásokat folytat a német kormánnyal.
Eközben az Uniper részvényei 20%-ot zuhantak, miután a vállalat, amely már 13 milliárd eurós hitelkeretet biztosított az államtól, amelynek nagy részét már lehívta, azt mondta, hogy a kormány irányító részesedést szerezhet. bővebben
A Bizottság közölte, hogy egy olyan tranzakciókon alapuló árszabáson is dolgozik, amely pontosabban tükrözi a gázimport piacát.
Forràs: reuters