91 éves korában elhunyt Jean-Luc Godard, a francia újhullám ikonikus filmrendezője
Godard 1960-as debütálásával, a “Lélegzet nélkül” című filmjével forradalmasította a populáris mozit, és évekig a világ egyik legprovokatívabb filmrendezője volt.
Godard a világ legelismertebb rendezői közé tartozott, olyan klasszikus filmjei révén volt ismert, mint a “Lélegzetvétel nélkül” és a “Megvetés”, amelyek a filmművészet határait feszegették, és évtizedekkel az 1960-as évek fénykorát követően ikonikus rendezőket inspiráltak.
Filmjei 1960-ban szakítottak a francia filmművészet bevett konvencióival, és segítettek elindítani egy újfajta filmkészítési módot, kézi kameramozgással, ugrásszerű vágásokkal és egzisztenciális párbeszédekkel.
Godard egy sor, gyakran politikai töltetű és kísérleti filmet készített, amelyek a rajongók szűk körén kívül keveseknek tetszettek, és sok kritikust frusztráltak állítólagos túlzó intellektualizmusukkal.
“Nem az a lényeg, hogy honnan veszed a dolgokat, hanem az, hogy hová viszed őket” – mondta egyszer.
Godard 1930. december 3-án született gazdag francia-svájci családban, Párizs előkelő hetedik kerületében. Apja orvos volt, anyja egy svájci férfi lánya, aki a Banque Paribas, az akkoriban illusztris befektetési bank alapítója volt.
A svájci Nyonban nőtt fel, majd a francia fővárosban, a Sorbonne-on tanult etnológiát, ahol a második világháború után egyre inkább vonzotta a Latin negyed “mozi-klubjában” virágzó kulturális élet.
Barátságban volt a későbbi nagynevű rendezőkkel, Francois Truffaut-val, Jacques Rivette-tel és Eric Rohmerrel. A Truffaut története alapján készült “Lélegzetvétel nélkül” volt Godard első nagy sikere, amikor 1960 márciusában bemutatták.
1961-ben Godard feleségül vette Anna Karina dán származású modellt és színésznőt, aki az 1960-as évek hátralévő részében számos filmjében szerepelt, amelyek mindegyike az új hullám mérföldkövének számít. Ezek közül kiemelkedik az “Alphaville” és az “Őrült Pete”.
Forràs: AlJazeera