Infláció: az uniós kormányok olajat öntenek a tűzre
Az európai kormányok attól tartanak, hogy a magas árak társadalmi zavargásokat idéznek elő, ezért támogatásokat osztogatnak, de stratégiájuk visszafelé sülhet el, az infláció élénülését idézik elő vele.
Eddig a feldühödött választók megnyugtatására irányuló nyomás volt a főszereplő. A kormányok több százmilliárd eurót – egyes esetekben a GDP több százalékpontját – siettek elkölteni, többek között az üzemanyag jövedéki adójának és az áfakulcsoknak a csökkentésével, a háztartásoknak nyújtott segélyekkel és az energiavállalatoknak nyújtott mentőcsomagokkal.
Ez azonban nagyrészt helikopterpénz, amely nem a leginkább rászorulókat célozza meg, és fennáll a veszélye annak, hogy ösztönzi a keresletet, és ellensúlyozza a központi bankárok infláció visszafogására irányuló erőfeszítéseit.
Egyfelől a pénzszűkében lévő választók az utcára vonulnak, és a történelmi magas árak megszüntetését követelik; másfelől a bőséges segélyek és az átfogó adócsökkentések azzal a kockázattal járnak, hogy több kárt okoznak, mint hasznot.
“A “kerül, amibe kerül” megközelítés nem lenne megfelelő válasz az infláció ellen” – mondta Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter az uniós pénzügyminiszterek e heti prágai találkozójának alkalmával újságíróknak. “Fennáll annak a veszélye, hogy az infláció táplálását kockáztatjuk az infláció elleni küzdelem helyett”.
Az infláció folyamatosan gyorsul, augusztusban átlagosan 9,1 százalékos volt a valutaövezetben, és a balti államokban meghaladta a 20 százalékot.
Az Európai Központi Bank csütörtökön példátlan mértékű, 75 bázispontos kamatemelést hajtott végre, és figyelmeztetett, hogy további emelésekre lehet szükség.
Az áremelkedés nagyrészt az ukrajnai háború által kiváltott energiaellátási válság, valamint Oroszország azon döntése következménye, hogy a szankciók megtorlásaként leállította az Európába irányuló gázszállításokat.
Ennek eredményeképpen a villamosenergia-árak – amelyek az uniós szabályok szerint a gáz árához vannak kötve – többszörösére emelkedtek az egy évvel ezelőttihez képest, ami a számlákat az egekbe repítette, és a vállalkozások és a háztartások eredményeit is rontotta. Németországban, az orosz gáz legnagyobb európai fogyasztójánál az áramárak augusztusban megawattóránként 1000 eurós elképesztő rekordot értek el, majd mérséklődtek.
Az EU 2022 első nyolc hónapjában átlagosan a GDP 0,9 százalékát költötte az infláció hatásának tompítására, és ez a szám az év végére valószínűleg megduplázódik – mondta Paolo Gentiloni gazdasági biztos.
Forràs: Politico