Az EU-bizottság átfogó új hatásköröket akar magának az ellátási láncok biztonsága érdekében
Az uniós végrehajtó testület szeptember 13-án várhatóan előterjeszti az egységes piaci vészhelyzeti eszközre (SMEI) vonatkozó javaslatát, amely megkönnyítené a kritikus ágazatok ellátási láncainak nyomon követését és vészhelyzetben beavatkozna a piacokon.
A javaslat a COVID-19 világjárvány és az ukrajnai háború idején az ellátási láncokban bekövetkezett zavarokra reagál. A javaslat célja kettős: Először is, biztosítani kell, hogy a tagállamok válság idején ne emeljenek akadályokat az egységes piacon belül. Másodszor, gondoskodni kell arról, hogy a kritikus áruk ellátása mindenkor biztosított legyen.
Ennek érdekében a Bizottság a vészhelyzet szintjétől függően alkalmazandó, fokozatosan növekvő működési módokat javasol.
Normál időkre a Bizottság a vészhelyzeti tervezés keretrendszerét javasolja. Azokra az időszakokra, amikor baj van a láthatáron, de nincs teljes vészhelyzet, a Bizottság az “egységes piaci éberség” keretrendszerét javasolja. Vészhelyzetekre az “egységes piaci vészhelyzetekre” vonatkozó keretet kellene létrehozni, amely a Bizottságot messzemenő hatáskörrel ruházná fel a piaci beavatkozásra.
Tanácsadó csoport
A Bizottság javasolja továbbá egy tanácsadó csoport létrehozását, amely segítené a Bizottságot annak értékelésében, hogy a különböző ágazatokban mennyire kritikus a helyzet, és hogy indokolt-e az éberségi keretrendszer vagy a vészhelyzeti keretrendszer aktiválása.
A tanácsadó csoport a Bizottság és minden uniós tagállam egy-egy képviselőjéből állna. Ezen túlmenően más, a válsággal kapcsolatos uniós szervek megfigyelőként helyet foglalhatnak a tanácsadó csoportban.
Bár a tanácsadó csoport hangot adhat a tagállamok kormányainak aggodalmainak, hatásköre korlátozott, mivel csak a Bizottság számára adhat tanácsot.
Forràs: Euractiv