AZ EU-nak fel kell hagynia a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség lejáratásával
Az EU maga teremti meg a lehetőséget Irán számára, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) elől elrejtse a be nem jelentett nukleáris anyagokat és tevékenységeket.
A közelmúltban az EU Közös Átfogó Cselekvési Terve (JCPOA) – az ország nukleáris programjának korlátozását előíró 2015-ös megállapodás felújítását az ügynökség ellenőreivel való együttműködés elkerüléséhez kötötte, pedig Irán már régóta törekszik nukleáris fegyverek előállítására és a NAÜ-vel való tartós együttműködés megtagadására.
Ennek fényében létfontosságú, hogy a nemzetközi közösség minden új nukleáris megállapodás előfeltételeként ragaszkodjon a szigorú ellenőrzésekhez. A nyugati tárgyalófeleknek pedig arra is összpontosítaniuk kell, hogy Iránnak végre foglalkoznia kell a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés szerinti átfogó biztosítéki megállapodás megsértésével, és el kell kezdenie annak megállapítását, hogy az ország jelenlegi nukleáris programja békés célú-e.
Sajnos az Európai Unió tárgyalói ennek éppen az ellenkezőjét teszik. Jutalmakat ajánlanak Iránnak, ha együttműködik az ellenőrökkel, de komolyabb következmények nélkül, ha nem teszi. Lényegében az EU maga teremt módot arra, hogy Irán továbbra is elzárkózzon a NAÜ elől – és ennek most véget kell vetni.
Jelenleg mindezeket az engedményeket egy újjáélesztett nukleáris megállapodás nevében teszik, egy olyan megállapodás nevében, amely gyengébb az eredetinél, amely ideiglenes, és valószínűleg hamarabb meg fog bukni, mint reméltük – különösen, ha néhány év múlva republikánust választanak az Egyesült Államok elnökévé.
Az amerikai belpolitikától függetlenül azonban, ha nem történik intézkedés, a világ elkerülhetetlenül visszatér a válság állapotába, mivel az alku nukleáris naplementéje 2023-ban kezd lejárni, és 2025-ben felgyorsul, ami arra készteti Iránt, hogy ismét felpörgesse fejlett centrifugaprogramját, minden hiteles polgári indok nélkül.
Forràs: Politico