Lengyelország Németországtól kér billió eurós jóvátételt
Lengyelország közölte, hogy nagyjából 1,35 billió eurós jóvátételt követel Németországtól az ország második világháború alatti náci megszállása által okozott károkért.
Jaroszlaw Kaczinski, a lengyel kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt vezetője a bejelentést egy pártja által készített jelentés bemutatásakor tette, amely mintegy 6,2 billió zlotyra becsülte az anyagi és demográfiai veszteségek összegét.
“A cél hosszú távon az, hogy kárpótlást kapjunk azért, amit Németország és a német nemzet 1939 és 1945 között tett velünk” – mondta Kaczinski, a jobboldali PiS társalapítója és miniszterelnök-helyettes.
Kaczynski szerint a Lengyelország náci megszállásának 83. évfordulóján bemutatott háromkötetes jelentésben megfogalmazott becslések konzervatívak, és magasabbak is lehettek volna.
“Nagy összegről van szó, de figyelembe véve, hogy a háborús jóvátételeket évtizedek alatt fizetik ki, a német gazdaság meg tud birkózni vele” – tette hozzá.
A jelentés szerint a háború következtében Lengyelország 77 900 négyzetkilométernyi területet veszített, lakossága pedig az 1939-es 35,1 millióról 1946-ra 23,9 millióra csökkent.
Becslések szerint több mint ötmillió lengyel halt meg a nácik kezétől Lengyelországban, köztük mintegy hárommillió zsidó, akiket a holokauszt során gyilkoltak meg.
Lengyelország lakossága csak 1978-ban állt helyre.
Bár a csütörtökön benyújtott követelés merész, egyesek kétségbe vonják, hogy van-e jogi alapja a véghezviteléhez.
1953-ban a lengyelországi kommunista kormány nyilatkozatot írt alá, amelyben lemondott a Németországtól követelt jóvátételi követelésekről, és ezt a lépést a demokratikus korszakban a későbbi kormányok is megerősítették.
Egy 1945-ös megállapodás Lengyelországnak a Németország által a Szovjetuniónak fizetett jóvátétel 15%-át juttatta, ami mai pénzben kifejezve körülbelül 25 milliárd dollárnak felel meg.
Ezeket a jóvátételeket akkor utalták át Lengyelországnak, amikor Varsónak alacsony áron kellett szenet küldenie Moszkvába.
Forràs: EFE