Az uniós intézmények konganak az ürességtől
Ahogy az Európai Bizottság, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament dolgozói visszatérnek a szabadságukról, sokan nem térnek vissza a brüsszeli uniós negyedben lévő munkahelyükre. A “hibrid munkavégzés” – a távmunka és az irodai jelenlét kombinációja – egyike azon kevés válaszoknak, amelyeket az intézmények a COVID-19 járványra adtak.
Az otthoni munkavégzés trendje azonban felerősíti az aggodalmakat, hogy a távmunka rosszabb irányba változtatja meg Brüsszelt.
Az európai tisztviselők, akik hozzászoktak ahhoz a kultúrához, amelyben a státusz hagyományosan az irodahelyiségek elosztásában tükröződik, idegenkednek attól, ha arra kérik őket, hogy a munkahelyükön dolgozzanak.
A lobbisták azt kifogásolják, hogy a hivatalnokok távol maradnak az irodától – és sok esetben Brüsszeltől is -, ami megnehezíti a munkájukat, mivel a virtuális találkozók nem olyan gyümölcsözőek, mint a személyes találkozók.
Fennáll a veszélye annak, hogy a Bizottság által szorgalmazott valódi kultúraváltás elmarad, mert a távmunkát nem alkalmazzák majd egyenletesen” – mondta Cristiano Sebastiani, a Bizottság egyik tisztviselője. “Egy kétsebességes bizottság az, amit szeretnénk elkerülni.”
A Bizottság által 2022 áprilisában életbe léptetett új szabályok a távmunkát normává teszik, de hogy mennyire, azt az egyes vezetőkre bízzák. “A távmunka legfeljebb 20 százaléka jog, a távmunka 20 és 60 százaléka közötti mértékéről a felettes vezetővel lehet megállapodni”, és “60 százaléknál több is engedélyezhető, ha a szolgálat érdekében szükséges” – olvasható a legújabb iránymutatásban.
Forràs: Politico