Pocsék a demokrácia szintje Ausztriában, az EU állampolgároknak alig több, mint a fele elégedett
A megkérdezett osztrákok mindössze 61%-a gondolja úgy, hogy a demokrácia nagyon jól vagy inkább jól működik az országukban. A kutatók szerint a közvéleményben megszilárdult az ország strukturális megújításának vágya.
Az Osztrák Demokrácia Labor (ADL) által közzétett Demokrácia Radar tanulmány eredménye csak minimálisan mutat jobb képet, mint amikor 2020 őszén 60 százalék fejezte ki elégedettségét.
A Grazi Egyetem és a Kremsi Továbbképző Egyetem által működtetett ADL 2018 eleje óta elemzi az osztrák demokrácia állapotát. A Demokráciaradarhoz évente kétszer mintegy 4500, 14 éves és idősebb személyt kérdeznek meg.
“Sokan elégedetlenek azzal, ahogyan a demokráciát Ausztriában élik” – mondta az ADL projektvezetője, Katrin Praprotnik, a Grazi Egyetem munkatársa egy hétfői sajtóközleményben.
A strukturális megújulás iránti vágy megszilárdult – tette hozzá Christina Hainzl, az ADL projektvezetője a Kremsi Továbbképző Egyetemről. A problémák ellenére azonban a megkérdezettek 87 százaléka jobbnak tartja a demokráciát, mint bármely más államformát.
A 60 év feletti idősek sokkal elégedettebbek, mint a 30 és 44 év közötti fiatalabbak, és a jobboldali FPÖ-hez vagy a Nemzeti Tanácsban nem képviselt párthoz közel állók kevésbé elégedettek.
Úgy tűnik, hogy az osztrákok elégedettségi szintje hasonló az uniós polgároknak az uniós demokrácia állapotával való elégedettségi szintjéhez. A Bertelsmann Stiftung és a King Baudouin Foundation tavalyi tanulmánya szerint a 27 tagállamban mindössze 60% volt elégedett, Németország (70%) és Hollandia (74%) a felső határon, Spanyolország (46%) és Olaszország (50%) pedig az alsó határon helyezkedett el.
Ami a saját országukkal való elégedettséget illeti, Lengyelország 35%-kal az utolsó helyen áll, míg a tagállamok átlaga 54%.
Forrás: Euractiv