Maffiaszerű uniós intézmények küzdenek a létükért
Az Európai Parlament – ismét – megkérdőjelezi egy olyan uniós bizottság létjogosultságát, amely a szakszervezetek, a munkaadók és a nem kormányzati szervezetek tanácsainak össszegzésére jött létre.
Ez az egyik uniós intézmény, amelyet folyamatosan érnek a csapások – évek óta érik a vádak a személyzet zaklatásával, a túlköltekezéssel, a “maffiaszerű” kegyetlenséggel és őszintén szólva a lényegtelenséggel kapcsolatban -, de mégsem dől össze.
Az intézmény, hivatalos nevén az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) az EU egyik legrégebbi intézménye, amely 1958-ban alakult, hogy a szakszervezetek, a munkaadók és a civil társadalmi csoportok fórumaként tanácsokat adjon a születőben lévő európai egységes piacot kialakító bürokratáknak.
Több mint fél évszázaddal később azonban az EGSZB csak vegetál, miközben közel egy évtizede minden oldalról érik a szemrehányások. Az alkalmazottak panaszkodtak arra, hogy a zaklatásokat nem kezelik, az Európai Parlament megkérdőjelezi az intézmény kiadásait, és sokan azon tűnődnek, hogy az EGSZB tanácsai egyáltalán értéket képviselnek-e az uniós intézmények számára, amelyek most külön-külön tárgyalnak az EGSZB tagjaival.
Most az EGSZB további kínos helyzetbe kerülhet. A Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottsága várhatóan szeptember 26-án szavaz arról, hogy jóváhagyja-e az intézmény 2021-es, 150 millió eurós költségvetését, mielőtt a kérdést a Parlament plenáris ülése elé terjesztené. A képviselők korábban már visszatartották az EGSZB költségvetésének jóváhagyását 2020-ban, és idén is megtették ezt korábban – és jelzik, hogy a jövő hónapban ismét megtehetik ezt. De az EGSZB elpusztíthatatlan.
Forrás: Politico